Milovníci umeleckého prednesu súťažia na Hviezdoslavovom Kubíne

TASR, 20. júna 2018 14:16

Svoje nadanie príde do metropoly dolnej Oravy počas štyroch dní do soboty 23. júna ukázať viac ako 240 účastníkov.

Dolný Kubín 20. júna (TASR) – Milovníci umeleckého prednesu poézie a prózy z celého Slovenska v týchto dňoch súťažia v priestoroch Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v Dolnom Kubíne na ďalšom ročníku celoštátnej recitačnej prehliadky Hviezdoslavov Kubín. Svoje nadanie príde do metropoly dolnej Oravy počas štyroch dní do soboty 23. júna ukázať viac ako 240 účastníkov.
Pavol Országh Hviezdoslav Foto: TASR

Podľa manažérky kultúry MsKS Andrey Barienčíkovej toto podujatie zachováva tradíciu umeleckého prednesu na Slovensku. „Je celoštátnym prehliadkovým a súťažným vyvrcholením v oblasti interpretácie básnickej a prozaickej literatúry prostredníctvom umeleckého prednesu jednotlivcov a kolektívov," uviedla pre TASR.

Dodala, že súčasťou podujatia je aj bohatý sprievodný program. Pôjde napríklad o besedy so spisovateľmi, výstavy v Mestskom kultúrnom stredisku a vo Florinovom dome v Dolnom Kubíne, hudobné večery, diskusie s tvorcami a interpretmi, knižný bazár či vystúpenia oravských recitátorov seniorov. "Už niekoľko rokov majú priaznivci prednesu možnosť sledovať celé podujatie prostredníctvom živého internetového vysielania cez Facebook Hviezdoslavov Kubín a ani tento rok tomu nie je inak," priblížila.

Program vyvrcholí sobotným Poetickým popoludním, ktoré zahŕňa slávnostné vyhlásenie výsledkov a vystúpenie víťazov. „Pre mesto Dolný Kubín je to veľká česť, že môže hostiť takéto výnimočné a dlhotrvajúce podujatie, ktoré má neodmysliteľné miesto v rodisku slovenského básnika a spisovateľa P. O. Hviezdoslava. Veríme, že všetci účastníci sa v našom meste budú cítiť ako doma a že si počas voľna vychutnajú krásy Dolného Kubína a okolia,“ dodal hovorca mesta Martin Buzna.

Vyhlasovateľom Hviezdoslavovho Kubína je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva školstva, vedy a výskumu a športu SR. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia a Ministerstvo vnútra SR - odbor školstva Obvodného úradu Žilina. Súťaž je prístupná širokej verejnosti počas všetkých dní svojho trvania.

Téma TASR