Ochranári upozorňujú, že pyrotechnika do prírody nepatrí

TASR, 27. decembra 2018 14:00

Ochranári apelujú na verejnosť, že oslavovať sa dá rôznymi spôsobmi.

Ilustračné foto Foto: TASR


Michalovce 27. decembra (TASR) – Ochranári upozorňujú, že pyrotechnika do prírody nepatrí. V minulosti ju našli aj v národnej prírodnej rezervácii Morské oko pri obci Remetské Hámre v Sobranskom okrese.

"Obľuba zábavnej pyrotechniky v poslednom období vzrástla natoľko, že ľudia ju nepoužívajú len na vítanie Nového roka, ale aj počas roka celého a nielen v mestách, ale už aj v prírode, dokonca aj v chránených územiach," informuje na svojej internetovej stránke Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat.

Veľký hluk a žiara ohňostrojov nespôsobuje podľa nej stres len domácim zvieratám, ale aj tým voľne žijúcim. "Vystresované zvieratá sa v šoku zo svetla a veľkého hluku snažia uniknúť do bezpečia, a často dochádza ku kolízií s vozidlami, v prípade vtákov k nárazom do budov, elektrického vedenia. Z uvedených dôvodov preto radíme nepoužívať pyrotechniku v blízkosti parkov a stromoradí, vodných plôch a tiež odporúčame vyhnúť sa otvorenej krajine," uvádza sa na webe.

Ochranári apelujú na verejnosť, že oslavovať sa dá rôznymi spôsobmi. "Nie vždy je nutné robiť najväčší hluk a oslnivé efekty. Než podniknete takéto novoročné oslavy v prírode, spomeňte si na všetky zvieratá, ktoré tým ohrozíte."

Územie CHKO Vihorlat má v súčasnosti výmeru 17.485 hektárov a rozprestiera sa v štyroch okresoch. Vihorlatské vrchy sú najvýchodnejšie slovenské vulkanické pohorie. Patria medzi najlesnatejšie na Slovensku. Až 90 percent ich územia zaberajú predovšetkým bukové a jedľovo-bukové lesy.

Vihorlat je významným z hľadiska prirodzenej akumulácie vôd, preto je od roku 1987 vyhlásený za chránenú vodohospodársku oblasť. Najnavštevovanejšou lokalitou je spomínané Morské oko. Počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny tam prišlo 26.000 ľudí.

Téma TASR