Krajský matičný festival Rómska pieseň 2018 zaknihoval ôsmy ročník

Školský servis, 23. apríla 2018 13:08

V piatok 20.apríla 2018 sa konal v Košiciach 8. ročník krajského matičného festivalu „Rómska pieseň 2018“ .

Košice 23. apríla (SkolskyServis.sk) - Do priestorov Súkromného hudobného a dramatického konzervatória na Požiarnickej 1 v Košiciach prišlo päťdesiat speváckych rómskych nádejí z Košického a Prešovského kraja. Organizátormi krajského matičného festivalu boli Miestny odbor Matice slovenskej (MO MS) v Košiciach – Myslave, Odbor školstva OÚ v Košiciach, mesto Košice a domáce Súkromné hudobné a dramatické konzervtórium v Košiciach.

V piatok 20.apríla 2018 sa konal v Košiciach 8. ročník krajského matičného festivalu „Rómska pieseň 2018“ Foto: František MrvaV priebehu celého priebehu festivalu vystupoval s nadanými spevákmi z obidvoch krajov východného Slovenska domáci Orchester ľudových nástrojov zo Súkromného hudobného a dramatického konzervatória na Požiarnickej 1 v Košiciach, čo dalo matičnému podujatiu značnú úroveň profesionality.

Je potrebné spomenúť erudovanú porotu . Troch z domáceho konzervatória a jedného cezpoľného. Predseda poroty - Mgr. Slavomír Klempár, členky poroty MgA . Radana Weidlichová, Mgr. Zuzana Džavoronok, všetci z domáceho Súkromného konzervatória na Požiarnickej ulici v Košiciach a Bc. Jozefína Šaňová zo ZŠ Ľudmily Podjavorinskej v Košiciach, ktorí to nemali pri rozhodovaní vôbec ľahké, hlavne pri prvých troch miestach v kategórii jednotlivcov. Preto boli udelené dve prvé miesta.

Na prvých troch miestach boli ocenené tieto spevácke rómske talenty:

Kategória jednotlivcov:

1. miesto - Vlasta Ďurašková ZŠ Kecerovce
1. miesto - Gabriel Gábor ZŠ Kecerovce
2. miesto - Viktória Gézová ZŠ Ľudmily Podjavorinskej Košice
3. miesto - Frederik Hanko ZŠ Ľudmily Podjavorinskej Košice


Kategória duetá:

1. miesto - Miroslav Pecha a Ján Pecha ZŠ Spišské Tomášovce
2. miesto - Jozefína Žigová a Slavomíra Žigová ZŠ Medzev
3. miesto - Samuel Zupko a Daniel Gaži ZŠ Ždaňa


Ceny pre víťazov venovali ex primátor mesta Košice a súčasný podpredseda vlády SR Richard Raši, exminister školstva a poslanec NR SR Dušan Čaplovič, generálny riaditeľ firmy LYNX s.r.o Košice Zoltán Kollár a zakladateľ kraj. matičného festivalu František Mrva. Ceny pre štyroch ocenených venovali starosta Luníka 9, a majiteľ Súkromného hudobného a dramatického konzervatória na Požiarnickej 1 v Košiciach Gejza Adam. Cenu poroty dostalo ďalších osem speváckych talentov.

Musíme poďakovať starostovi Mestskej časti Košice - Luník 9 Marcelovi Šaňovi za bohaté občerstvenie pre všetých zúčastnených vrátane učiteľov, ktorí deti doprevádzali. Tak ako to zariadil pred rokom, tak sa stalo aj tohto roku, keď dostali rómski speváci a speváčky a ich učitelia veľké obložené chlebíčky a fľašky minerálnej vody.

Nesmierna vďaka patrí vedeniu Súkromného hudobného a dramatického konzervatória ktoré zabezpečilo logistiku tejto náročnej masovej matičnej akcie na výbornú. Počas celého krajského matičného festivalu do prevádzal vynikajúcich rómskych spevákov a speváčky z obidvoch krajov východného Slovenska Orchester ľudových nástrojov z domáceho Súkromného konzervatória

Veľké poďakovanie vyslovujú organizátori Rómskej piesne 2018, ale hlavne zúčastnení speváci a ich do prevádzajúci učitelia výkonnému riaditeľovi RTVS v Košiciach Jozefovi Puchalovia pani šéfredaktorke spravodajstva pre národnostné menšiny v Košiciach Kristíne Mojžišovej, ktorí zabezpečili účasť štábov STV a Slovenského rozhlasu.

Všetci zúčastnení odchádzali veľmi spokojní. Všetci sa už teraz tešia na 9. ročník kraj. matičného festivalu "Rómska pieseň 2019", v týchto nádherných priestoroch na Požiarnickej 1 v Košiciach. A my sa tešíme s nimi.

Fotogaléria z festivalu Rómska pieseň 2018:Jozef Myslavský

Téma TASR