Projekt Vďaka knihe oslovuje štyri generácie

TASR, 5. októbra 2017 10:43, aktualizované 5. októbra 11:20

Pripravené sprievodné diskusie v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach.

Bratislava 5. októbra (TASR) - Knihy sú pre nás dôležité a nenahraditeľné v každej etape života. Projekt Vďaka knihe potrvá od 1. októbra do 7. novembra vo všetkých kníhkupectvách Panta Rhei, kde si záujemcovia nájdu aj výber odporúčaní ambasádorov na dobré knihy. Zároveň sú pripravené sprievodné diskusie v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach, na ktorých vystúpia osobnosti spolu s odborníkmi z radov psychológov, lekárov a pedagógov. Ambasádormi projektu sú Mária Kráľovičová, Richard Stanke, Andy Kraus a Daniel GoGo Štrauch.

Marína Kraľovičová, Richard Stanke a Andy Kraus v Panta Rhei Foto:Minulý rok mal projekt podtitul Silnejšia po každej stránke. Jeho tvárou boli známe ženské spisovateľky, ktoré úprimne hovorili o svojich neľahkých životných osudoch. Tento rok dostal projekt Vďaka knihe nových ambasádorov, no stále zdôrazňuje rovnaké posolstvo, že bez kníh by bol náš život prázdnejší a smutnejší. Množstvo štúdií dokázalo, že kto si trénuje mozgové bunky čítaním, predlžuje si život. A vôbec nie zanedbateľne, pravidelné čítanie aspoň 30 minút denne nám podľa vedcov pridá až celých 23 mesiacov k dobru. Záleží však aj na tom, čo čítame.

Vďaka knihe som kto som, potvrdzuje herečka Mária Kráľovičová. „Ja zo všetkého na svete najradšej čítam a preto si myslím, že knihy znamenajú strašne veľa pre ľudstvo. Veď koľko ľudí vie kniha spraviť šťastnými,“ zamýšľa sa prvá dáma slovenského divadla, ktorá začala čítať ešte predtým, než chodila do školy.

Vďaka knihe si žijeme svoj život, myslí si ďalší ambasádor, scenárista Andy Kraus. Sám je aktuálne autorom svojej knižnej prvotiny a aj knihám pripisuje podiel na svojom kariérnom úspechu.

„Keď čítam, tak veľmi nárazovo. Keď je víkend alebo dovolenka, tak idem v kuse. Počas pracovného týždňa je to ťažko, nerád čítam knižku na pol hodinu. Chcem si na tú knižku urobiť pohodu a čas, čo je v pracovnom týždni málokedy. Potrebujem aspoň tri hodinky, aby som sa dostal do deja a potom nechcel z neho ísť von. Vtedy vypínam telefón a čítam. Nevyhýbam sa žiadnemu žánru, ale keby som si mohol vybrať, fantasy je u mňa obľúbené, a potom ešte mám rád životopisy, musí to byť životopis človeka, ktorého som trocha fanúšikom, a nemusí to byť iba športovec,“ povedal o čítaní kníh Kraus.

Mladý youtuber a hviezda digitálneho sveta, GoGo k čítaniu nabáda generáciu svojich fanúšikov, pretože vie, že vďaka knihe si tvoríme ideály. Miloval Harryho Pottera a Pána prsteňov a keď sa rozhodol napísať svoju autobiografiu, nielenže sa stala okamžite bestsellerom, ale pritiahla ku knihe aj tisíce tínedžerov: „Určite treba mladých povzbudiť, nech si na knihy nájdu viac času, aby sa nevenovali iba compu. Treba ich postrčiť nech si nájdu niečo, čo ich zaujíma a nech sa tomu venujú.“ Jeho kniha bola dôvod, prečo začali mladí opäť čítať, za čo mu mnohí rodičia dodatočne ďakovali: „Stretol som sa aj s reakciami nadšených rodičov, že to je prvá knižka okrem Harryho Pottera, ktorú náš syn čítal...“
Téma TASR