Prehľad o novinkách na slovenskom knižnom trhu

TASR, 8. mája 2018 8:38

Nové tituly historického aj súčasného románu, reportáže, psychologický triler aj kniha pre deti pribudli v uplynulom týždni na pultoch slovenských knižných obchodov.

Bratislava 8. mája (TASR) – Z pera domácej autorky Magdalény Cisárovej je román Životy na hojdačke, ktorý zachytáva ťažké, často neriešiteľné príbehy ľudí, ktorých éra normalizácie spoločnosti po udalostiach roku 1968 vyradila z dovtedajšieho spôsobu života. Vykresľuje ich psychické postoje v úsilí vyrovnať sa s novou spoločenskou situáciou. Opisuje realistické aj ironické udalosti bežného života, ktoré sú napriek neprajnosti doby často komické až bizarné.
Foto: Mgr. Silvia Bodláková
Pino Lella je hlavnou postavou románu Marka Sullivana Pod šarlátovou oblohou. Žije v Miláne a nechce mať nič spoločné s vojnou ani s nacistami. Ako každý bežný taliansky tínedžer aj on má plnú hlavu hudby, jedla a najmä krásnej Anny. Keď dom, v ktorom býva rodina Lellovcov, dostane počas spojeneckého bombardovania zásah, rodičia pošlú Pina do chlapčenskej školy vysoko v Alpách. Tam dostane za úlohu tajne prevádzať cez hory Židov do bezpečia vo Švajčiarsku.

Po návrate sa zhodou náhod ako osemnásťročný stane osobným šoférom generálmajora Hansa Leyersa, ktorý priamo podlieha Adolfovi Hitlerovi a je jedným z jeho najzáhadnejších a najmocnejších veliteľov. Pino využije príležitosť a dodáva informácie spojencom, ktorí sa pripravujú na oslobodenie Milána. Hrôzy vojny a nemeckej okupácie pretrpí len vďaka tomu, že hoci v utajení, ale predsa bojuje proti Nemcom.

Príbeh Abigail a jej rodiny je témou románu Tajomstvá živých autorky Carol Wyerovej. Neznáma osoba pozná jej tajomstvo a chce, aby pravda vyšla najavo. Jej malú dcéru Izzy jedného dňa unesú z parkoviska a vyšetrením prípadu je poverená detektívka Robyn Carterová. Ktosi posiela Abigail výhražné správy z anonymného čísla a ohrozuje všetko, čo jej je drahé. Robyn sa pustí do prenasledovania bezohľadného viacnásobného vraha. Ak sa k tomu zvrátenému človeku nedostane včas, unesené dievčatko zomrie.

Brigitte Engammarová radí čitateľom, ako skoncovať s bolesťami chrbta. Ochabnuté svalstvo, jeho nedostatočná pružnosť a nesprávne držanie tela sú častými príčinami bolestí chrbta. Táto príručka prináša šesťtýždňový program na posilňovanie, naťahovanie a spružnenie chrbta pomocou každodenného jednoduchého 20-minútového cvičenia bez rizika zranenia.

Zo svetovej klasiky pribudlo na pultoch kníhkupectiev nové vydanie drámy Williama Shakespeara Richard III. Tragédia Richard III. patrí medzi najznámejšie Shakespearove historické hry. Shakespeare panovníka nezobrazuje verne a zrejme z politických dôvodov v ňom sústreďuje všetko zlo a zášť, akých je schopná ľudská bytosť.

Známy slovenský rocker Milo Whisky Láber prichádza s novinkou Tretia planéta - knihou fotografií a postrehov cestovateľa a frontmana legendárnej kapely Slobodná Európa z jeho potuliek po celom svete. Hudobník, pilot, kameraman a režisér Whisky dodnes navštívil približne 80 krajín. Zameriava sa najmä na miesta, kde ešte civilizácia a turistický ruch nestihli zničiť prírodu a tradičný spôsob života. V tejto knihe ponúka postrehy z Gruzínska, Iránu, USA, Arménska, Kolumbie, Náhorného Karabachu, ale aj zo Severnej Kórey či Srí Lanky.

Knižka Čmáranica a Machuľa z pera Márie Štefánkovej a Petry Štefankovej poteší malých čitateľov. Na múre pod mostom sa stretli Čmáranica a Machuľa. Ľudia, čo chodili okolo, hundrali a nadávali, nechceli mať počmáraný múr. Vyskúšali zošit malého Peťka, ktorý šiel práve okolo. Ale ani tam nemohli ostať, preskočili na tabuľu v Peťkovej triede, no tam na ne zaútočila špongia. Až nakoniec vleteli cez otvorené okno do maliarskeho ateliéru a usalašili sa na maliarskom plátne.

Reportérsko-športové výkony prezentuje televízny reportér Jožo Kubáni v novinke Z Tatier Jožo Kubáni. Ako sám hovorí, je to len krátky výsek z množstva hodín v teréne, v horách, nad nimi aj pod nimi, ktoré strávil pri práci pre spravodajstvo TV Joj. Autor chcel opísať to, čo na obrazovkách nevidno, teda nervy, zábavu i smútok.


Téma TASR