Literatúra: Prehľad noviniek na slovenskom knižnom trhu

TASR, 7. januára 2019 9:08

Nové tituly žánrov psychologického trileru, severského krimi či literatúry faktu a histórie pribudli v uplynulom týždni na pultoch slovenských knižných obchodov.

Ilustračné foto Foto: TASR


Bratislava 7. januára (TASR) –

Britská spisovateľka Sam Carringtonová je autorkou psychologického trileru Zlá sestra. Stephanie sa bojí o svoj život a vyhľadá odbornú pomoc. Psychologička Connie Summersová by ju rada zbavila strachu, ale svoju klientku napriek snahe nedokáže celkom pochopiť. Stephaninu minulosť vymazali, aby ju ochránili, keďže svedčila proti nebezpečnému gangu. Jedného dňa však dostane list od človeka, o ktorom dúfala, že ju nikdy nevypátra. Onedlho sa objaví prvé mŕtve telo.

Tri hodiny je názov nového severského krimi z pera švédskeho autora Andreasa Roslunda. V pokojné štokholmské ráno dostáva komisár Ewert Grens nanajvýš podivné hlásenie. V márnici Södermalmskej nemocnice cez noc pribudlo neidentifikované mužské telo. Zatiaľ, čo sa komisár pokúša dopátrať, o koho ide a ako sa telo do zamknutej miestnosti dostalo, Piet Hoffmann sa v páľave afrického slnka venuje novej práci. Má pred sebou poslednú nebezpečnú misiu pred návratom domov, kde ho čaká manželka Zofia s chlapcami. Posledná úloha ho cez vyschnutú púšť a rozbúrené more prenesie do sveta, v ktorom sa hodnota ľudského života počíta v bankovkách. Do sveta, kde sú tri hodiny rozdielom medzi životom a smrťou. Komisár Ewert Grens a bývalý infiltrátor Piet Hoffmann sa opäť stretávajú zoči-voči, hoci sa už nikdy nemali vidieť. Čo všetko musia stihnúť za tri hodiny?

Z Prešporku do Soľnohradu je názov prepracovaného a doplneného vydania pôvodne rakúskej publikácie Roberta Hofrichtera a Petra Janovičeka. Približuje čitateľsky príťažlivou formou dejiny Bratislavy a oblasti bývalého Rakúsko-Uhorska na území medzi Bratislavou a Salzburgom. Autori chcú prispieť k lepšiemu spoznaniu nášho západného suseda a zároveň zdôrazňujú nezmyselnosť nacionalizmu ako prekonanej ideológie, ktorá v minulosti strednej Európe nepriniesla nič dobré. Text bohato ilustrovanej knihy s úvodom Magdy Vášáryovej dopĺňajú rozhovory s osobnosťami regiónu strednej Európy Karlom Schwarzenbergom, Barbarou Coudenhove-Kalergi, Milanom Lasicom, Fedorom Gálom a prof. Friedrichom Gottasom.

Spisovateľ Claude Baláž je autorom publikácie Bratislava Topografia historického jadra mesta v 17. – 19. storočí. Bratislava patrí k najstarším mestám Európy a svoju bohatú minulosť môže ako máloktorá obec dokumentovať vzácnymi prameňmi uloženými v mestskom archíve. Na rozdiel od iných hlavných miest však doteraz nemala knižne spracovanú topografiu historického jadra mesta. Claude Baláž vo svojom diele opisuje, ako sa vyvíjalo historické jadro Bratislavy v rokoch 1600 – 1880, ako vznikali jeho námestia, ulice i uličky, aké objekty v nich stáli a kto boli ich majitelia. Predmetom 50-ročného výskumu autora sa stalo celkom 287 kráľovských, cirkevných, mestských a iných objektov. Dvadsaťdva ulíc a štyri námestia sprevádzajú informácie týkajúce sa názvoslovného a stavebného vývoja, číslovania budov či vlastníckych vzťahov.


Téma TASR