Prehľad noviniek na slovenskom knižnom trhu

TASR, 11. decembra 2018 7:32

Nové tituly žánrov spoločenského románu, krimitrileru, románu pre ženy či detektívky pribudli v uplynulom týždni na pultoch slovenských knižných obchodov.

Ilustračné foto Foto: TASR


Bratislava 11. decembra (TASR) – Nové tituly žánrov spoločenského románu, krimitrileru, románu pre ženy či detektívky pribudli v uplynulom týždni na pultoch slovenských knižných obchodov.

Venuša zo zátoky je nový detektívny príbeh z pera Dominika Dána. Počas letných dní v roku 2009 ospalú prázdninovú atmosféru nášho mesta naruší hrôzostrašný nález ženského tela bez hlavy a rúk. Mladí športovci zažijú na tréningu ozajstný šok, torzo totiž pláva v ramene rieky neďaleko lodenice. O dva dni sa na opačnom konci mesta v zátoke rieky nájde odseknutá hlava. Prípad sa začne nepríjemne a hlavne nepredvídateľne zamotávať. Extrémne horúce leto komplikuje vyšetrovanie nielen milovníkom snehu a dažďa, akým je detektív Richard Krauz, ale aj odolnejším kolegom.

Po štvorročnej pauze prichádza Maxim E. Matkin s novinkou Zvláštne šťastie. Tá sa mierne odkláňa od tradičných tém románov tohto autora. Naďalej skúma milostné vzťahy, lenže tie nie sú nikdy odtrhnuté od spoločenského diania. A tak sa politika zrazu dotýka aj životov ľudí, ktorí s ňou nemienili mať nič spoločné. Chceli len milovať, baviť sa, dediť, piť, vychovávať, tvoriť a žiť. Zápletka môže tentoraz pôsobiť nerealisticky, ale len na prvý pohľad.

Neslušná dáma je názov novinky z pera Megan Framptonovej. Lady Eleanor sa musí dobre vydať, aby svojmu rodu prinavrátila stratenú česť. Preto jej rodina vyberie budúceho manžela. Krátko nato stretne Eleanor v kníhkupectve zaujímavého mladého muža a vysvitne, že ide o ženíchovho mladšieho brata. Lord Alexander Raybourn sa však správa dosť škandalózne a nemá na budúcu švagrinú práve najlepší vplyv.

Z pera americkej spisovateľky Lisy Kleypasovej je román pre ženy Tajomný neznámy. Doktorka Garrett Gibsonová, jediná lekárka v Anglicku, je odvážna a sebestačná žena. Do jej života však náhodou vstúpi bývalý detektív Scotland Yardu Ethan Ransom. Galantný záhadný bitkár údajne nectí nijaké pravidlá a jeho práca je zahalená rúškom tajomstva. Ich vzájomná príťažlivosť sa však utajiť nedá, a keď prekročí hranice, nemožno sa jej už ubrániť.

Nebezpečná hra je názov románu pre ženy známej americkej autorky Danielle Steelovej. Známa televízna reportérka Alix Phillipsová sa vyhýba guľkám a porušuje pravidlá len preto, aby prinášala horúce správy o nepokojoch v Amerike, či demonštráciách v uliciach Teheránu. Spolu s kameramanom Benom Chapmanom riskujú život, len aby predbehli ostatných spravodajcov. Ich najnovšia úloha rozmotáva neuveriteľný príbeh, ktorý zauzlil životy mnohým ľuďom: pátrajú po dôkazoch, ktoré by pomohli usvedčiť viceprezidenta USA Tonyho Clarka z korupcie. Kľúčom k odhaleniu desivého tajomstva je Olympia Fosterová. Táto krehká žena videla na vlastné oči vraždu svojho manžela, váženého senátora, ktorý kandidoval na prezidenta. Reportérka Phillipsová sa dostane na stopu takého závažného zločinu, že pátranie preberú federálni agenti a jej sa niekto začne vyhrážať smrťou.

Britská spisovateľka Samantha Youngová je autorkou románu Bez rozlúčky. Nora O'Brienová uteká z Ameriky do vysnívaného Škótska v presvedčení, že je to správny krok. O tri roky však ostáva sama, spoločnosť jej robí iba vina a ľútosť. Kým jej do života nevstúpi Aidan Lennox. Príťažlivý Škót je starší, skúsenejší hudobný producent a skladateľ. Nora s ním prežije krásny vzťah, Aidan však znenazdajky zmizne...

Nájdi ju je názov krimitrileru Američanky Lisy Gardnerovej. Pred siedmimi rokmi bola Flora len bezstarostná vysokoškoláčka. No potom ju počas bujarej zábavy cez jarné prázdniny uniesli a nasledujúcich 472 dní musela chtiac - nechtiac zisťovať, čo všetko človek ešte znesie. Po rokoch niekto vraždí mužov, ktorí sú podozriví z únosov mladých dievčat. Detektívka D. D. Warrenová podozrieva Floru...
Téma TASR