Laureátom Festivalu Aničky Jurkovičovej sa stalo Divadlo Dominus

Monika Šupatíková, 18. apríla 2017 10:41

O najvyššie ocenenie Festivalu Aničky Jurkovičovej bojovalo sedem divadelných súborov. Laureátom festivalu sa stalo Divadlo Dominus, ktoré sa predstavilo s inscenáciou K. J. Erbena Svadobné košele.

Nové Mesto nad Váhom 18. apríla (SkolskyServis.sk) - Päťdňový divadelný Festival Aničky Jurkovičovej skončil 12. apríla vyhlásením výsledkov v Mestskom kultúrnom stredisku v Novom Meste nad Váhom. Desať cien, ktoré udelila trojčlenná porota putovalo divadelným súborom i jednotlivcom. O víťazstvo v divadelnej prehliadke súťažilo sedem ochotníckych súborov zo Slovenska, Čiech i Srbska.

Záhorácke divadlo Senica, Jozef Mokoš - Vjerná nevjera Foto: Monika Šuapatíková


Trojdňový divadelný maratón priniesol desať ocenení

Počas trojdňového súťažného maratónu ochotníckych divadelných predstavení sa v Mestskom kultúrnom stredisku v Novom Meste nad Váhom predstavili s naštudovanými inscenáciami Záhorácké divadlo Senica, Ochotnícke divadlo KC Kysáč (Srbsko), Činoherný klub Bratislava- Devínska Nová Ves, o.z., Divadlo Dino, o.z. Piešťany, Divadlo Dominus Močenok, Divadlo Brod, spolek, Uherský Brod (Česká republika), Kolektív kreatívnych amatérov – Kokram, Kovačica (Srbsko). Odborná porota v zložení Martin Timko, predseda poroty (teatrológ, Divadelný ústav Bratislava), Andrea Janušková (Divadlo Aréna) a Peter Weinciller (režisér a umelecký vedúci divadla Teatro Colorato) udelili spolu desať ocenení. Šesť cien si odniesli divadelníci zo Srbska, jedna putovala do českého Uherského Brodu a tri ceny si rozdelili domáce ochotnícke divadelné súbory.

Sedem festivalových cien putovalo do zahraničia

Špeciálnu cenu za hereckú súhru porota udelila predstaviteľkám troch sestier Hely, Maji a Magdy v podaní Ivety Penthorovej, Dany Jurčovej a Zuzany Vavrovej v inscenácii Františka Reháka Vadí-nevadí v podaní Divadla Dino, o.z., Piešťany.
Cena za talentovaný pozoruhodný ženský herecký výkon získala Lenka Sasínová za postavu Drany v inscenácii Isabelle Doré César a Drana v podaní Divadla Brod, Uherský Brod (Česká republika).
Špeciálna cena poroty bola udelená Kolektívu kreatívnych amatérov – Kokram zo srbskej Kovačice za inovatívne stvárnenie divadelnej inscenácie Dragana Karlečíka Tma.
Ocenenie za šírenie slovenskej kultúry v zahraničí porota udelila Ochotníckemu divadlu Kultúrneho centra Kysáč (Srbsko) za inscenáciu Vladimíra Hurbana Vladimírova Zámka škripí a Kolektívu kreatívnych amatérov – Kokram z Kovačice (Srbsko) za inscenáciu Dragana Karlečíka Tma.
Cenu za pozoruhodný mužský herecký výkon získal Alexander Kolár za stvárnenie postavy Enada v inscenácii Vladimíra Hurbana Vladimírova Zámka škripí v podaní Ochotníckeho divadla Kultúrneho centra, Kysáč (Srbsko) a Ivan Privizer za postavu Tobora v inscenácii Zámka škripí v podaní Ochotníckeho divadla Kysáč (Srbsko).
Cena za réžiu bola udelená Svetlane Gaško za inscenáciu Zámka škripí v podaní Ochotníckeho divadla Kultúrneho centra Kysáč (Srbsko).

Najvyššie ocenenie pre Divadlo Dominus z Močenka

Cenu za najlepší ženský herecký výkon odborná porota udelila Monike Ternerovej za postavu Moni v inscenácii Karla Jaromíra Erbena Svadobné košele v podaní Divadla Dominus, Močenok. Pre ochotnícku herečku Moniku Ternerovú je to jej prvé herecké ocenenie. „Je to najväčšie prekvapenie čo sa týka divadla v mojom živote. Táto cena ma veľmi potešila. Budem sa z nej ešte veľmi dlho tešiť,“ vyznala sa ocenená herečka. Divadlu sa venuje už takmer 14 rokov. „Naštudovaním každej divadelnej inscenácie vždy napredujem, niečo nové sa naučím a zdokonaľujem sa. Divadlo je pre mňa taká druhá láska a zároveň odreagovanie sa. Vždy si môžem postavu, ktorú hrám trošku zmeniť, môžem byť nachvíľku niekým iným, môžem byť dobrá i zlá. A najdôležitejší je vždy úspech u divákov,“ pokračovala Monika Ternerová.
Hlavnú cenu, titul Laureát Festivalu Aničky Jurkovičovej a pozvánku k účasti na Festival Zuzany Kardelisovej v Kysáči si z Nového Mesta nad Váhom odnieslo Divadlo Dominus, Močenok za inscenáciu Karla Jaromíra Erbena Svadobné košele. „Táto cena nás určite posmelí do ďalšej práce, ktorá nás baví. To je najväčšie potešenie, pretože keď hráme divadlo snažíme sa, vkladáme do toho energiu, lásku, cit, nechávame sa tým niekedy až veľmi uniesť a ak to divák prijme a niečo mu to prinesie, obohatí ho to, nejakým spôsobom ho to posilní, zamyslí sa nad tým a niečo si z divadla odnáša, tak to má zmysel. Najväčšia výhra je však pre nás úspech u divákov, keď vidíme, že to, čo robíme, ľudí baví,“ povedala ochotnícka herečka Monika Ternerová.

Festival priniesol divadelnú pestrosť i výnimočnosť

Sedem divadelných súborov ponúklo priaznivcom divadla svoju divadelnú i hereckú pestrosť už od prvého divadelního večera. „Každé predstavenie bolo svojim spôsobom jedinečné nielen výberom tém, spôsobom ich spracovania, ale i réžiou, výkonmi hercov a dalších zložiek inscenácií. Vyvolalo diskusie, našlo si svojho diváka i kritika,“ podotkla Kvetoslava Hejbalová, riaditeľka festivalu.
„Dvadsiaty ročník festivalu nás, odbornú porotu milo prekvapil. Vyskytlo sa tu viac výnimočných divadelných inscenácií. Výnimočnosť spočívala v hereckých výkonoch i v réžii, v tvorivom kumšte a energii ľudí, ktorí divadlo robia. Fascinujúce bolo aj to, že na festivale sa objavili inscenácie, ktoré pracovali s divákom, s jeho vnútornou predstavivosťou, s imagináciou, inscenácie, ktoré priniesli nádherné divadelné obrazy, zarezonovali v našej duši a v duši divákov,“ povedal predseda poroty Martin Timko.
Prehliadku neprofesionálnych divadelných súborov prišiel slávnostne uzavrieť trenčiansky župan Jaroslav Baška. Festival pomenovaný po prvej ochotníckej herečke Aničke Jurkovičovej opäť po roku finančne podporil z dotačného systému Trenčiansky samosprávny kraj. Festival tak symbolicky uzavrel trenčiansky župan Jaroslav Baška. „Trenčiansky samosprávny kraj festival podporuje, pretože je súčasťou kultúry nášho regiónu. Bez tohto festivalu si nevieme predstaviť podporu ochotníckych divadelných súborov v kraji. Som veľmi rád, že sa ho pravidelne zúčastňujú aj súbory zo zahraničia. Je dobré si týmto spôsobom vymieňať poznatky a spoznávať nových priateľov. Festival Aničky Jurkovičovej totiž patrí na Slovensku medzi tie najlepšie, pokiaľ ide o ochotnícke divadlo,“ uviedol Jaroslav Baška.Text a foto: Monika Šupatíková

Téma TASR