Vyhlásili 23. ročník súťaže o Cenu Oskára Čepana pre mladých

TASR, 12. júna 2018 13:02

Hlavným výstupom Ceny Oskára Čepana je výstava finalistov, v priebehu trvania ktorej bude vyhlásený aj víťaz aktuálneho ročníka.

Bratislava 12. júna (TASR) - Nadácia – Centrum súčasného umenia v spolupráci s privátnou platformou na podporu umenia Collective vyhlasujú 23. ročník súťaže o Cenu Oskára Čepana pre mladých umelcov do veku 40 rokov. TASR o tom informovali organizátori súťaže.
Na snímke víťazky 21. ročníka Ceny Oskára Čepana uprostred Barbora Zentková a vpravo Julia Gryboś v kinosále Múzea SNP v Banskej Bystrici 19. novembra 2016. FOTO TASR - Branislav Račko Foto: TASR

Hlavným výstupom Ceny Oskára Čepana je výstava finalistov, v priebehu trvania ktorej bude vyhlásený aj víťaz aktuálneho ročníka. Výstava sa tento rok bude konať v priestoroch bývalého Obchodného domu Dunaj na Námestí SNP 30 v Bratislave. Otvorená bude 4. októbra. Víťaz bude vyhlásený v priebehu trvania výstavy do 31. októbra. Získa finančnú odmenu v hodnote 3000 eur, dvojmesačný rezidenčný pobyt v  New Yorku a samostatnú výstavu po návrate.

O tom, kto z prihlásených postúpi do finále, a o laureátovi ceny rozhodne porota. Porota vyberie štyroch finalistov na základe portfólia prác za posledné obdobie, autorského stanoviska a životopisu. Uzávierka prihlášok je do 1. júla polnoci. Viac informácií môžu záujemcovia nájsť na webe oskarcepan.sk.

Cena Oskára Čepana je určená vizuálnym umelcom a umelkyniam do veku 40 rokov. Účasť v súťaži nie je obmedzená konkrétnym výtvarným médiom a vzťahuje sa na výstupy v ľubovoľnej oblasti súčasného výtvarného umenia. Ocenenie realizuje od roku 2001 Nadácia – Centrum súčasného umenia.

Súťaž vznikla v roku 1996 z iniciatívy Wendy W. Luers, prezidentky Foundation for Civil Society (USA), ako paralela k českej Cene Jindřicha Chalupeckého. Od roku 2002 je Cena Oskára Čepana súčasťou medzinárodnej siete identických súťaží YVAA – Young Visual Artists Awards organizovaných v krajinách stredovýchodnej Európy.


Téma TASR