Krátkymi školeniami podporujú u žiakov záujem o remeslá

Školský servis, 21. novembra 2014 15:17

Už ôsmy rok realizuje nezisková organizacia Podporme remeslá Projekt Education a sériu motivačných stretnutí.

Ilustračné foto Foto: Pavel Neubauer/TASR


Bratislava 21. novembra (SkolskyServis.sk) - Nezisková organizacia Podporme remeslá už osem rokov realizuje, mimo iných aktivít, aj Projekt Education a sériu motivačných stretnutí, ktoré organizuje v jednotlivých regiónoch Slovenska pre žiakov stredných odborných škôl.

Podporuje tým odbory kuchár, kaderník, maliar, cukrár, obuvník a mnohé ďalšie. Jednodňové školenia pre žiakov realizuje priamo na škole. Celý projekt pod záštitou Branislava Grohlinga zastrešujú výrazné osobnosti ako je Jaro Žídek a Marek Kriška. Počas obdobia ôsmich rokov projekt realizovali v 21 mestách na Slovensku a vyškolili cez 1000 mladých ludí, ktorí následne majú rýchlejšie uplatnenie na trhu práce v oblasti svojho remesla.

Motivačné stretnutia prebiehajú tak, že škola rezervuje hodinu v nejakej triede alebo prevádzke, podľa vlastnej možnosti. Počas diskusie sa bavíme o témach ako: čo chcú dosiahnuť a akým spôsobom to chcú zrealizovať. Vysvetlíme im ako sme začínali, že sme tiež vyštudovali remeslo, aké prekážky sme museli prekonať, koľko úsilia sme investovali do učenia, keď sme sa chceli niekam posunúť a aj akým spôsobom sme premenili svoje sny na skutočnosť a založili si firmu, ktorá má za sebou výborné výsledky.

Študenti sa naozaj veľa pýtajú a sú zvedaví. Spätné reakcie zo škôl sú, že študenti sú nadšení, lebo vidia, že aj prostredníctvom remeselnej profesie sa dá niekde dostať a veľa dosiahnuť.

Téma TASR