Na výstave Fenomén Igráček sú aj postavičky Jánošíka či M. Beňovského

TASR, 8. októbra 2017 7:46

Výstava Fenomén Igráček je prístupná verejnosti do konca februára 2018.

Košice 8. októbra (TASR) – Vývoj a výrobu legendárnej českej hračky - panáčika Igráčka počas štyroch desaťročí dokumentuje najnovšia výstava v Slovenskom technickom múzeu (STM) v Košiciach. Okrem stoviek figúrok znázorňujúcich najrôznejšie povolania návštevníkov poteší aj unikátny Igráček v podobe Juraja Jánošíka, Milana Rastislava Štefánika či Mórica Beňovského.

Výstava pod názvom Fenomén IGRÁČEK o súčasnosti, vývoji a histórii výroby tejto hračky v košickom Slovenskom technickom múzeu (STM) 6. októbra 2017. Výstavu usporiadalo STM v Košiciach v spolupráci s firmou EFKO-kartón, s.r.o. a Technickým múzeom v Brne. Na snímke postavička Otec vlasti Karel IV. Foto: TASR/Milan Kapusta


Výstava Fenomén Igráček je prístupná verejnosti do konca februára 2018. Určená je pre deti i dospelých, ktorí si tak môžu zaspomínať, ako sa s touto hračkou hrávali. Prvého Igráčka v podobe murára vyrobili v Československu v roku 1976 vo firme Igra. Po veľkom úspechu nasledovali postavičky policajta, vojaka a ďalších profesií. Na porovnanie stojí vo vitríne vedľa prvého "murára" rovnaká postavička vyrobená sériovo tento rok.

Výstava vznikla v Technickom múzeu v Brne v roku 2011 a odvtedy sa stala putovnou. Na Slovensku mala premiéru tento rok v Múzeu dopravy v Bratislave. Tvorca originálnych postavičiek Miroslav Svoboda pre ňu špeciálne vyrobil Igráčka ako zbojníka Juraja Jánošíka a vedca, politika a diplomata Milana Rastislava Štefánika. Pre tú košickú vytvoril známeho dobrodruha a cestovateľa Mórica Beňovského a fyzika a vynálezcu Jozefa Maximiliána Petzvala.

"Sú to originály v jedinom kuse, vyrobené z plastu, rovnako ako sú ostatní Igráčkovia. Takéto špeciálne postavičky sú vždy pre konkrétnu jednu výstavu. Následne sú uložené do vitríny v múzeu, ktoré patrí firme EFKO v Novém Veselí," uviedol pre TASR autor výstavy Zdeněk Rauš.

Voľba Petzvala - vynálezcu fotografického objektívu ako vzoru pre plastovú podobu na košickú výstavu nebola náhodná. STM má v jeho rodnom dome v Spišskej Belej jednu zo svojich pobočiek.

"Výstavu Fenomén Igráček otvárame v roku osláv 70. výročia od založenia Slovenského technického múzea v Košiciach. To nám príde viac ako príhodné so zreteľom na technickú stránku výroby Igráčka," uviedol námestník generálneho riaditeľa STM Ján Melich.

Výstava vznikla v spolupráci STM, firmy EFKO-karton, s.r.o., a Technického múzea v Brne.

Po kliknutí na fotografiu si môžete pozrieť fotogalériu:

Výstava pod názvom Fenomén IGRÁČEK o súčasnosti, vývoji a histórii výroby tejto hračky v košickom Slovenskom technickom múzeu (STM) 6. októbra 2017. Výstavu usporiadalo STM v Košiciach v spolupráci s firmou EFKO-kartón, s.r.o. a Technickým múzeom v Brne. Na snímke postavička Murár z roku 2017. Foto: TASR/Milan Kapusta

Téma TASR