KOŠICE: Hlavná ulica opäť ožije masovou karičkou, začali sa nácviky

TASR, 26. apríla 2017 8:54

Viactýždňový tímový nácvik tohto tanca odštartoval v utorok (25.4.) metodickým dňom.

Košice 26. apríla (TASR) – Košickú Hlavnú ulicu aj tento rok zaplnia stovky najmä mladých ľudí tancujúcich ľudový kruhový tanec karička. Stane sa tak 22. júna a organizátori chcú dosiahnuť ďalší slovenský rekord v počte účastníkov.
Foto:Viactýždňový tímový nácvik tohto tanca odštartoval v utorok (25.4.) metodickým dňom. Zúčastňujú sa na ňom stredné školy, základné umelecké školy i jednotlivci. Vedúci nácvikov a ich študentská podpora prišli nielen z Košíc, ale aj Trebišova, Medzeva a ďalších miest a obcí východného Slovenska. TASR o tom informovala hlavná koordinátorka projektu Katarína Čániová.

Karička sa v masovom meradle tancuje v centre Košíc od roku 2013 a každý rok došlo k vytvoreniu ustanovujúcich slovenských rekordov. Vlani takmer tisícka mladých i starších tancujúcich vytvorila 490 bráničiek. Na piaty ročník podujatia s názvom Jubilejná karička sa podľa Čániovej chystá viac ako 85 percent účastníkov z minulého roku.

"Lepšiu vizitku, že nácviky a potom aj samotný deň D dáva najmä tínedžerom zmysel, si ani nevieme predstaviť. Priame osobné naladenie sa na pôvodné hodnoty ľudí vskutku obohacuje," uviedol k záujmu mladej verejnosti odborný garant podujatia Vlado Urban, umelecký vedúci Folklórneho súboru Železiar a riaditeľ festivalu Cassovia Folkfest, ktorého je podujatie súčasťou.

Nácviky a účasť na podujatí sú bezplatné. Prihláška a bližšie informácie pre záujemcov sú na webe www.karickatanec.sk a na www.facebook.com/karickatanec.


V ľudovom rytme dvojica - študentka z Gymnázia na Poštovej ulici v Košiciach a jej rovesník Richard Levkiv z Obchodnej akadémie z Trebišova Foto:Téma TASR