Košice: Botanická záhrada pripravila výstavu o včelárstve

TASR, 3. novembra 2017 13:36

Počas víkendu 11. a 12. novembra o 13.30 h budú pripravené prednášky pre včelársku, ale aj laickú verejnosť.

Košice 3. novembra (TASR) - Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach organizuje v spolupráci s miestnou základnou organizáciou Slovenského zväzu včelárov a Asociácie včelárov Slovenska šiesty ročník výstavy Včelárstvo. Jej súčasťou je expozícia včelárskych pomôcok, historických aj súčasných prístrojov a úľov rôznych výrobcov.
Foto:

"Určite zaujímavým a vzácnym exponátom predstaveným na výstave bude publikácia pod názvom Pčolarstvo, ktorá vyšla v roku 1910 a je písaná v šarišskom nárečí. Je plná pôvodných informácií o včelách, ale aj mnohých perličiek ako napríklad úryvky z uhorského gazdovského zákona, ktorými sa upravuje nárok na uletený roj, škody spôsobené pri jeho odchyte a zmena vlastníckych nárokov, ak si pôvodný majiteľ nevyzdvihne svoj roj do dvoch dní. V publikácii sa spomína história vzniku novodobých rozoberateľných úľov. Historický, 100 rokov starý originál bude možné vidieť ako jeden z exponátov na výstave," vysvetľuje vedúci oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Robert Gregorek.

Počas víkendu 11. a 12. novembra o 13.30 h budú pripravené prednášky pre včelársku, ale aj laickú verejnosť. V sobotu 11. novembra predstaví Štefan Košlík apiterapiu - včelie produkty vo výžive a prevencii chorôb včiel. V nedeľu 12. novembra vystúpi Erika Papierniková a predstaví Právne predpisy súvisiace so včelárstvom.

Počas celej doby trvania výstavy budú návštevníkom k dispozícii včelári, ktorí zabezpečia poradenskú činnosť, predaj medu a včelích produktov. Zároveň sa budú môcť záujemcovia priučiť práci s včelím voskom a vyrobiť si vlastnú sviečku. Ako súčasť výstavy je vyhlásená súťaž o najkrajší medovník pod názvom Medové pokušenie. Hlasovať o NAJ medovník budú samotní návštevníci výstavy. V sobotu sa uskutoční aj celodenná tvorivá dielnička pečenia medovníkov pod vedením medovnikárky. Dôležitou súčasťou sobotného programu bude atraktívna degustácia medov lokálnych včelárov.

Výstava potrvá od piatka do 19. novembra, v čase od 9.00 do 17.00 h.Téma TASR