Šachisti vytvoria šachové skladby k storočnici Československa

TASR, 19. októbra 2017 10:10

Budúcoročné 100. výročie vzniku Československa si zaujímavým spôsobom pripomenú slovenskí a českí šachisti.

Bratislava 19. októbra (TASR) – Súčasťou v týchto dňoch vyhlásenej šachovej skladateľskej súťaže je zloženie symbolického šachového problému, ktorý má evokovať jubileum bývalého spoločného štátu. Do súťaže sa môže zapojiť ktokoľvek.

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan PuškášMedzinárodný skladateľský turnaj "Československo 100" vypísali Slovenská organizácia kompozičného šachu (SOKŠ) a Šachový zväz Českej republiky (ŠSČR). Súťaž zahŕňa celkovo tri rôzne druhy šachových skladieb - mat 2. ťahom, pomocný mat 2. ťahom (kde biely dáva mat s pomocou čierneho) a symbolický problém bez obmedzenia výzvy a podmienok, ktorý bude nejakým spôsobom spojený so 100. výročím vzniku Československej republiky.

"Chceme si takto s českými kolegami pripomenúť toto mimoriadne výročie, obdobie spoločného štátu i vzájomnú spoluprácu na šachovom poli. Máme na čo nadväzovať – na jednej strane na českú školu úlohovú a na druhej strane na slovenskú novostrategickú školu. Boli by sme radi, keby sa táto súťaž zároveň stala impulzom pre tvorbu nových začínajúcich skladateľov vrátane mladých generácií," povedal pre TASR predseda SOKŠ Marián Križovenský.

Záujemcovia môžu poslať najviac dva problémy do jednotlivých kategórií, samostatne alebo v spoluautorstve, a to do 30. júna 2018. Víťazi získajú finančné a vecné ceny.

"Ako v každej šachovej skladateľskej súťaži, aj teraz sa bude v prvom rade hodnotiť originalita, čiže nápad. Potom prichádzajú na rad ďalšie kritériá - technická úroveň spracovania, estetika konštrukcie a, samozrejme, korektnosť, čo znamená, že šachová skladba má obsahovať len autorovu intenciu, čo je napríklad len uvedený počet riešení, absencia tzv. duálov, a tak ďalej," priblížil Križovenský.

Vyhlásenie výsledkov bude symbolicky 28. októbra 2018 – v deň 100. výročia vzniku Československa. Pred vyhlásením výsledkov sa uskutoční riešiteľský turnaj, v ktorom bude určená najťažšia vyznamenaná skladba na riešenie v rámci prvých dvoch kategórií.

Slovensko patrí v kompozičnom šachu z pohľadu kvality tvorby šachových skladieb k svetovej špičke. Vo svetovej súťaži družstiev v kompozičnom šachu v nedávnych rokoch Slovensko získalo dve strieborné medaily. Slovák Bedrich Formánek pôsobil v rokoch 1994-2002 ako prezident Svetovej organizácie kompozičného šachu, v súčasnosti je jej čestným prezidentom. V súťaži "Československo 100" bude jedným z rozhodcov.

Bližšie informácie o súťaži nájdu záujemcovia na webstránke https://soks.sk/ceskoslovensko-100/. Partnermi turnaja sú bratislavská Nadácia 42 a Pražská šachová společnost.
Téma TASR