Knižný kompas prinesie 35 pôvodných aj prekladových titulov

TASR, 18. októbra 2018 7:55

Vydavateľský dom Ikar pripravil knižnú akciu Knižný kompas Jeseň 2018.

Bratislava 18. októbra (TASR) – V dvoch vlnách prinesie 35 pôvodných aj prekladových titulov od domácich a zahraničných autorov. Na pulty knižných obchodov prvých 28 kníh, z nich 12 od slovenských autorov. Tie predstavili v stredu napoludnie zástupcovia vydavateľstva aj samotní autori.
Ilustračné foto Foto: BSK

S novinkou Priepasť prichádza Jozef Karika. Bývalý lezec trpiaci panickým strachom z výšok narazí na legendu o skalnej plošine v Tatrách, kde neznáma sila núti ľudí, ktorí tam zablúdia, skočiť do priepasti a zabiť sa. Nezvyčajné množstvo smrteľných nehôd v tejto oblasti mu nedá spávať. Rozbehne pátranie na vlastnú päsť, lenže skutočnosti, ktoré odhalí, sa vymykajú ľudskej predstavivosti a chápaniu. Za svoju zvedavosť kruto zaplatí – sám sa ocitne na hrane priepasti.

„Pritiahli ma tentoraz Vysoké Tatry, ktoré sú magickým prostredím v rámci Slovenska, v tejto knihe som sa ich snažil 'nasvietiť' trocha iným svetlom, ako sa väčšinou zvyknú uvádzať. Myslím, že je to najdesivejšie umelecké stvárnenie Tatier v dejinách slovenskej literatúry. Keď sa pozrieme nato z pohľadu, že Tatry sú strašidelným miestom, zomiera na malom priestore veľké množstvo ľudí, deje sa tam množstvo tragédií, čiže Tatry majú aj svoju odvrátenú stránku, a práve táto kniha je výpravou na tú odvrátenú stranu Tatier aj nášho vlastného bytia,“ uviedol pre TASR Jozef Karika.

Veronika Homolová Tóthová je autorkou dokumentárneho románu Mama milovala Gabčíka. Príbeh Jozefa Gabčíka, Anny Malinovej a jej dcéry Alenky (1939) sa týka nás všetkých. Aj vďaka ich odhodlaniu a odvahe sa mohlo po druhej svetovej vojne Československo obnoviť v pôvodných hraniciach.

„O Jozefovi Gabčíkovi sa píše aj v učebniciach, o Anne Malinovej nie. A pritom bola pre Gabčíka pred atentátom na Heydricha, ale aj po ňom, veľmi dôležitá. Neprávom sa na ňu zabudlo, lebo sa nezachoval výsluchový protokol z gestapa. Tento príbeh vznikol aj kvôli Anninej dcére – Alene Voštovej. Prišla o mamu, keď mala tri roky, a dlho netušila, kto sú jej skutoční rodičia. Anna sa zapojila do odboja, čím vystavila svoju dcéru mnohým útrapám,“ hovorí o knihe jej autorka.

Andrea Coddington je autorkou románu Dedičný hriech. Dorota Jasná, mladá žena z Bratislavy, stretne svoju osudovú lásku na potulkách Talianskom. „Je to skutočný príbeh mladého vzťahu, ktorý sa borí s veľmi vážnymi prekážkami, za ktoré nemôžu, spáchali ich rodičia, jednoucho sa musia vyrovnať s minulosťou a chybami, ktoré spravili rodičia,“ povedala pre TASR autorka.

S novinkami prichádzajú aj Adriana Macháčová s psychologickým trilerom Niekto ako ty, Alica Eštoková s príbehom Kým je čas, Arpád Soltesz s knižkou Sviňa, Jana Pronská s historickou romancou Jorga, Lucia Sasková s knihou Rozpoltená, Mariana Čengel Solčanská s príbehom Generál M. R. Štefánik, Peter Popluhár s autobiografickými poviedkami Kde všade som (ne)zomrel a Kristína Tormová s diárom Blbovník.Téma TASR