Kniha z Buvik-u je o príhodách a priateľstvách lesných zvierat

TASR, 4. decembra 2017 13:00

Jej autori sú manželia Mariana a Taras Prochaskovci, dokonca Mariana aj ilustrovala vtipný text.

Bratislava 4. decembra (TASR) – Kniha pre deti Kto nám z neba sype sneh? je prvým prekladom ukrajinského vydavateľstva Starý lev, ktorú bratislavské vydavateľstvo Buvik vydalo. Jej autori sú manželia Mariana a Taras Prochaskovci, dokonca Mariana aj ilustrovala vtipný text.

"Je to veľmi rozkošný príbeh o krtkovej rodine, vlastne analógia so životom ľudí. V krtkovej rodine je 14 detí a príbehy, čo všetko zažívajú, aké dobrodružstvá ich čakajú v lese. Otecko je novinár, čo je veľmi zvláštne a zaujímavé, vydáva lesné noviny. Celá kniha má veľmi pekné poslanie – priateľstvo a pomáhať si navzájom, máme z nej radosť. Autormi sú manželia Prochaskovci z Ľvova a ich vydavateľstvo sa volá Starý lev. Vydávajú skutočne krásne knihy a uvádzame na trh prvú knihu tohto veľkého vydavateľstva," uviedla pre TASR prekladateľka Mária Števková z vydavateľstva Buvik.
Foto:

Čitateľ sa dozvie, prečo krtkovia majú mená Mrnko, Hundroš, Chrápajko, Čuško a ďalšie, čo jedávali na najväčšie sviatky aj inokedy, aká je ich najdôležitejšia denná práca, aké radosti si ich matka Ňufka dožičila a čo všetko vyskúšala aj prečo dostala na Vianoce kontrabas. Tiež, že straky pracovali ako sestričky a pomáhali lesnej doktorke sove Lanskej, aký exotický tovar doniesli bociani z Afriky, ako si chránili krtkovia dom pred prívalom dažďovej vody, z čoho vyrábali girlandy a marmeládu, čo v horúcom lete popíjali v cukrárni, že si robili pri rieke piknik a nemohli sa dočkať snehu, aby oprášili sánky a išli sa voziť na kopec. Medzitým krtkovia spoznávali ježka Jóška, veveričky Ryšku a Plyšku, vranu, ktorá odnášala domov zatúlané malé zvieratká a iných lesných živočíchov.

Otec Ňufík vydáva noviny Lesný šramot, v ktorých každý večer píše na stroji svoje zážitky a nové postrehy z diania v ich Bukovej hore. Ráno noviny vyloží pred dom a ďateľ ich odnesie do lesnej cukrárne, aby si ich hostia prečítali.

Rozprávková kniha o krtkoch je určená deťom od päť do deväť rokov. Na Ukrajine bola ocenená ako najkrajšia detská kniha roka 2013 a dostala sa do svetového katalógu The White Ravens 2014.Téma TASR