Ilustrácie Jarmily Dicovej – Ondrejkovej sú plné dobrodružstiev

Monika Šupatíková, 30. apríla 2018 9:47

Svet rozprávok a fantázie ožil v Novom Meste nad Váhom vďaka ilustráciám Jarmily Dicovej - Ondrejkovej. Výber z jej ilustrácií ponúka výstava Čaro detskej ilustrácie.

Nové Mesto nad Váhom 30. apríla (SkolskyServis.sk) - Počas XXI. ročníka Festivalu Aničky Jurkovičovej svoju tvorbu predstavila akademická maliarka Jarmila Dicová – Ondrejková. Vernisáž výstavy Čaro detskej ilustrácie sa uskutočnila 8. apríla vo výstavných priestoroch Mestského kultúrneho strediska v Novom Meste nad Váhom. Výstava potrvá do 11. mája. Výstavy organizované ako sprievodné podujatie festivalu mapujú tvorbu ženských predstaviteliek súčasného výtvarného umenia.
Jarmila Dicová - Ondrejková predstavila svoju ilustrátorskú tvorbu v Novom Meste nad Váhom Foto: Monika Šupatíková

Desiatky pestrofarebných ilustrácií

Výstavnú sieň Mestského kultúrneho strediska rozžiarili desiatky pestrofarebných ilustrácií akademickej maliarky Jarmily Dicovej – Ondrejkovej. Umelkyňa sa popri maliarskej, grafickej a voľnej výtvarnej tvorbe venuje ilustráciám už niekoľko desaťročí. Ako absolventka prestížnej grafickej školy Vincenta Hložníka na VŠVU vo svojich dielach uplatňuje vlastný tvorivý rukopis i osobitý originálny pohľad na svet detí, fantastických príbehov a rozprávok. „Výstava predstavuje nielen originály ilustrácií, ktoré sú samostatnými umeleckými dielami na malom formáte, ale niekoľko, do veľkých rozmerov zväčšených ilustrácií a napokon i samotné knihy, ktoré vydali viaceré slovenské i zahraničné vydavateľstvá. Formou malé, ale príbehmi veľké diela nepochybne zaujmú malých aj veľkých, ba celé rodiny s deťmi,“ uviedla kurátorka výstavy Ela Porubänová. Návštevníci a priaznivci umenia môžu na výstave obdivovať ilustrácie z kníh Slniečko na motúze, Keby Kubo Kubom bol, Clapček Kapček, Veselí prváci, Rozprávky, Zrkadielka, V rozprávkovej krajine hádaniek či Zajko Bojko, alebo nezbední Bračekovia mravčekovia. Nechýbajú ani ilustrácie z knihy Kľúč od zlatej brány. „Knihu Kľúč od zlatej brána som ilustrovala ako prvú, bolo to ešte v piatom ročníku na VŠVU. Odvtedy som začala ilustrovať,“ zaspomínala Jarmila Dicová – Ondrejková.

Ilustrácie nesú v sebe bezprostrednosť, hravosť a nezbednosť

Jarmila Dicová – Ondrejková má na svojom ilustrátorskom konte už viac ako 90 detských kníh a učebníc. Originály ilustrácií však autorka vystavuje len na druhej samostatnej výstave. „Vo svojich farbami hýriacich a vtipne štylizovaných ilustráciách veselo rozpráva o hravom svete dnešných detí. Rozumie aj ich zvedavosti, neustálej potrebe pohybu i obdivu a láske k milovaným zvieratkám,“ podotkla Ela Porubänová. Podobne ako jej zvieratká, aj deti žijú, hrajú sa a zažívajú mnohoraké dobrodružstvá. Zvieratká v jej knižných ilustráciách sú neoddeliteľnou a prirodzenou súčasťou detského sveta. Umelkyňa vo svojej tvorbe kombinuje viaceré maliarske techniky. Jej ilustrácie sú žiarivo veselé a farebné. Nesú v sebe bezprostrednosť. „Ilustrácie vyplývajú aj z mojej trošku nezbednej povahy, keď som bola malá. Preto aj tie moje postavičky v knihe behajú, skáču, ale vždy sa snažím aby vyjadrili svojim pohybom to, čo cítia, akú činnosť robia a čo prezentujú,“ povedala Jarmila Dicová - Ondrejková.

Deti sa z ilustrácií v čítankách tešia

Ilustrácie Jarmily Dicovej - Ondrejkovej sú deťmi milované. Prispieva k tomu ich úsmevný nadhľad, sviežosť a radostná atmosféra. Knihy s jej ilustráciami, Šlabikár či Jazyková kniha sú vydávané na Slovensku i v zahraničí v mnohých vydaniach už niekoľko desaťročí. Úspešná umelkyňa ilustrovala aj šlabikáre a čítanky pre deti s mentálnym postihnutím. To ju podľa jej slov napĺňalo radosťou. Chcela, aby aj deti mali radosť z jej ilustrácií. „Pre mňa ako ilustrátorku bol úžasný priestor pre ilustrácie v týchto knihách. Cez rozprávky dostávam deti do deja. Napríklad Alica v krajine zázrakov sprevádza deti celou čítankou. Chcela som, aby kresby deťom dávali návod do života, ako zvládať bežné situácie, učili ich. Deti vďaka nim robia pokroky. Tu mám aj spätnú väzbu. Deti sa z ilustrácií úprimne tešia,“ dodala ilustrátorka.


Text a foto: Monika Šupatíková

Téma TASR