Na Bratislavskom hrade je výstava diel slovenských a českých detí

Školský servis, 14. februára 2019 8:53

Vystavené sú modely zo štyroch škôl v Bratislave, ďalej zo Skalice, Žiliny a Voderád.Bratislava 15. februára (SkolskyServis.sk) - Projekt Hravý architekt vstupuje do slovenských škôl výstavou na Bratislavskom hrade, ktorá oficiálne zakončuje oslavy 100 rokov hravej architektúry v Čechách i na Slovensku. Oslavy začali v roku 2018 na Pražskom hrade. Na Západnej terase Bratislavského hradu v sobotu 9. februára otvorili interaktívnu výstavu s názvom 100 rokov hravej architektúry. N aobdiv sú diela nielen slovenských a českých detí – žiakov základných škôl, ale aj diela detí z celého sveta.

Výstava 100 rokov hravej architektúry

Výstava k nám prišla z Českej republiky a od nás poputuje ďalej do sveta. Najbližšie plánované destinácie sú Barcelona a Jeruzalem. Väčšinou sa jedná o obrázky maľované rôznymi technikami, deti zo Slovenska ale modelovali budovy z polystyrénových kociek. Vzhľadom k téme sme sa zamerali na päť významných budov, ktoré vznikli na Slovensku za posledných 100 rokov, z ktorých si každý žiak jednu vymodeloval. Až do samotného dotvorenia, teda vymyslenia exteriéru budovy a jej najbližšieho okolia deti zapojili svoju fantáziu a celé to zrealizoval tak, ako by sa to im samým páčilo. Vystavené sú modely zo štyroch škôl v Bratislave, ďalej zo Skalice, Žiliny a Voderád. Sprístupnená verejnosti je vždy od utorka do soboty v čase 10:00 až 17:00 hod, a to až do 7. 3. 2019. Výstava má i sprievodné výstavy na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, kde bude otvorená 14. 2. 2019 v rámci Noci architektúry a sprístupnená návštevníkom až do 21. 2. 2019. 14. 2. 2019 bude tiež otvorená workshopova dielňa s výstavou v sídle organizácie na Žilinskej 2 v Bratislave.

Projekt Hravý architekt

Projekt Hravý Architekt vznikol pred šiestimi rokmi v Českej republike a postupne sa rozširoval do rôznych zemí sveta. Až tento rok sa ale dostal i do slovenských škôl, kde bol uvedený s inováciou v podobe vytvárania modelov budov v 3D. Dal si za úlohu nielen rozšíriť povedomie o architektúre medzi žiakmi základných škôl, ale aj rozvíjať ich vnímanie vlastného okolí a podnecovať ich k premýšľaniu o vývoji architektúry v budúcnosti. Celý projekt na Slovensku realizuje nezisková organizácia Hravý architekt Slovensko. Všetky informácie o fungovaní projektu i najnovšie správy nájdete na www.hravyarchitekt.sk, prípadne na našom Facebooku a Instagramu.

SkolskyServis.sk informovala Aneta Cigánková riaditeľka Hravý architekt Slovensko, n.o.

Téma TASR