Hlavnú cenu festivalu získali ochotníci zo srbskej Kovačice

Monika Šupatíková, 18. apríla 2018 15:31

XXI. ročník Festivalu Aničky Jurkovičovej skončil 10. apríla vyhlásením výsledkov. O víťazstvo bojovali štyri ochotnícke divadelné súbory. Hlavnú cenu si odniesli ochotníci zo srbskej Kovačice.

Nové Mesto nad Váhom 18. apríla (SkolskyServis.sk) - Divadelný Festival Aničky Jurkovičovej skončil 10. apríla vyhlásením výsledkov v Mestskom kultúrnom stredisku v Novom Meste nad Váhom. Sedem cien, ktoré udelila trojčlenná porota putovalo divadelným súborom i jednotlivcom. O víťazstvo v divadelnej prehliadke súťažili štyri ochotnícke súbory zo Slovenska a Srbska.

Titul Laureát Festivalu Aničky Jurkovičovej získalo Divadlo VHV scéna Kovačica zo Srbska Foto: Monika Šupatíková


Udelili sedem ocenení

Počas divadelnej prehliadky ochotníckych divadelných predstavení sa v Mestskom kultúrnom stredisku v Novom Meste nad Váhom predstavili s naštudovanými inscenáciami Ochotnícke divadlo KC Kysáč (Srbsko), DS DIVOSUD pri MsKS v Rimavskej Sobote, Divadlo „A“ a Divadlo SHANTI, o.z., Prievidza a Divadlo VHV scéna Kovačica (Srbsko). Odborná porota v zložení Martin Timko, predseda poroty (teatrológ, Divadelný ústav Bratislava), Andrea Janušková (Divadlo Aréna) a Peter Weinciller (režisér, herec a umelecký vedúci divadla Teatro Colorato) udelili spolu sedem ocenení. Päť cien si odniesli divadelníci zo Srbska, a dve ceny si rozdelili slovenské ochotnícke divadelné súbory.
Odbornú porotu najviac svojou inscenáciou oslovili ochotnícki divadelníci z Kovačice, ktorí sa predstavili hrou DR. od Branislava Nušića. Práve tento divadelný súbor získal titul Laureát Festivalu Aničky Jurkovičovej

Päť ocenení putovalo do Srbska

Ocenenie za šírenie slovenskej kultúry v zahraničí porota udelila Ochotníckemu divadlu Kultúrneho centra Kysáč zo Srbska za inscenáciu C. Raia Zmizni od svojej ženy.
Ocenenie za pozoruhodný mužský herecký výkon získal Miroslavov Kolár (Ochotnícke divadlo Kultúrneho centra Kysáč, Srbsko) za stvárnenie Bobbyho v inscenácii Zmizni od svojej ženy.
Laureátom festivalu sa stalo Divadlo VHV scéna Kovačica zo Srbska, ktoré sa predstavilo s inscenáciou Branislava Nušića DR. Ochotnícki divadelníci z Kovačice si odniesli aj ocenenie za šírenie slovenskej kultúry v zahraničí. Cenu za výber hry s aktuálnym posolstvom udelila odborná porota tiež tomuto divadelnému súboru. Na divadelnej scéne VHV v Kovačici pôsobí v súčasnosti vyše dvadsať ochotníkov. Na Festivale Aničky Jurkovičovej sa predstavili s inscenáciou hry Branislava Nušića DR. v réžii Danky Tomanovej, s ktorou zvíťazili na XIV. Festivale Zuzany Kardelisovej v Srbsku.

Hra v podaní kovačických divadelníkov poukazuje na ľudský primitivizmus

Ochotnícki divadelníci zo srbskej Kovačice si hrou Branislava Nušića DR. získali porotu i divákov. „Hra DR., ktorú sme nacvičili hovorí o ambicióznom otcovi, ktorý okrem peňazí nemá nič a o jeho synovi, balkánskom svetákovi, ktorý nemôže splniť otcovi intelektuálne ambície. Poukazuje na ľudský primitivizmus. Téma tejto komédie bola aktuálna už v čase jej vzniku, v tridsiatych rokoch 20. storočia a je aktuálna aj dnes. Je to aktuálna, nadčasová hra, ktorá nesie odkaz, že za peniaze sa nedá kúpiť všetko,“ vysvetlil ochotnícky herec Miloslav Jonáš, ktorý si zahral mladého chlapca Milorada Cvijovića. „ Divadlo ma baví a mám ho rád. Dáva mi veľa. Keď stojím na divadelných doskách, je to správny pocit, ktorý mám v sebe, keď môžem hrať, šíriť kultúru. Divadelné dosky ma bavia,“ vyznal sa Miloslav Jonáš. Ochotníckemu divadlu sa venuje už vyše 25 rokov. Hra je zaujímavá aj tým, že režisérka sa pri obsadzovaní jednotlivých postáv hercami rozhodla pre generačnú výmenu, čím zvýraznila aj komickosť hry. 55 ročná ochotnícka herečka Anna Širková si zahrala mladé dievča Slávku Cvijović. „Táto postava mi nebola až tak blízka kôli vekovému rozdielu medzi mnou a postavou, ktorú som hrala. Ale hralo sa mi dobre. Mám rada komédie a humorné postavy,“ povedala herečka, ktorá hrá ochotnícke divadlo od roku 2006. „Keď sa postavíte na divadelné dosky, ktoré pre vás znamenajú život, to je to najlepšie. Je to láska k divadlu, od ktorého je ťažké odísť,“ dodala herečka.Dve ceny pre slovenské ochotnícke herečky

Ocenenie za pozoruhodný ženský herecký výkon bolo udelené Nadi Garayovej za stvárnenie postavy Matky v inscenácii hry Júliusa Barča - Ivana Príbeh matky v podaní divadelného súboru DIVOSUD pri MsKS v Rimavskej Sobote.
Cenu za najlepší ženský herecký výkon si odniesla Eva Líšková za postavu Ženy v inscenácii Alberta Marenčina Príbeh oklamanej ženy v podaní Divadla „A“ a Divadla SHANTI z Prievidze. Divadlo „A“ a Divadlo SHANTI zároveň získalo aj pozvánku k účasti na Festival Zuzany Kardelisovej v srbskom Kysáči.
„S ochotníckym divadlom som sa stretla už na základnej škole i na strednej škole. Pravidelne sa však divadlu venujem od roku 1977, po doštudovaní na Strednej pedagogickej škole. Keďže pracujem ako učiteľka materskej školy, herectvo potrebujem aj v práci,“ povedala Eva Líšková, ktorá sa na ochotníckej divadelnej scéne venuje divadlu pre deti, divadlu pre dospelých i malým javiskovým formám. Po profesionálnej hereckej kariére netúži, no vyskúšala si už aj hranie pred kamerami v televíznych seriáloch. „Zahrala som si takú malú rolu v Búrlivom víne i ako komparzistka v seriály Safari. Pri hraní ma však kamery vedia rozhodiť, ale hrám ďalej,“ podotkla herečka. „Pre mňa je najdôležitejšie to, aby herec hral srdcom, pretože nechcem vidieť toho, kto tam hrá, ale chcem vidieť postavu, ktorú predstavuje,“ dodala Eva Líšková, ktorá sa teší zo svojho pôsobenia v ochotníckom divadle i z ocenenia.

Súvisiace články:

Herečka Elena Petrovická sa stala držiteľkou sedemnásteho Kvetu Tálie


Text a foto: Monika Šupatíková

Téma TASR