Týždeň talianskeho jazyka sa bude venovať taliančine v kinematografii

TASR, 11. októbra 2017 6:49

Podujatie otvorí v pondelok (16.10.) o 18.00 h koncert huslistu Olena Cesariho.

Bratislava 10. októbra (TASR) - Týždeň talianskeho jazyka vo svete bude venovaný taliančine v kinách a kinematografii. V poradí 17. ročník prinesie Bratislavčanom niekoľko originálnych podujatí a ich návštevníkov upozorní na jazyk v kontexte bohatej tradície talianskeho filmu. "Okrem filmov, prednášok o kinematografii je na programe aj koncert, literárny večer a hosťujúce divadlo z Ravenny Teatro delle Albe," TASR informovala PR manažérka Zuzana Golianová.

Podujatie otvorí v pondelok (16.10.) o 18.00 h koncert huslistu Olena Cesariho. Spolu so speváčkou Laviniou Mancusi a klaviristom Michaelom Rodim predstaví v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca niektoré z najznámejších melódií talianskej filmovej hudby i vlastné kompozície. Multižánrový Olen Cesari sa počas viac ako 20-ročnej kariéry zviditeľnil po boku významných mien popmusic ako Pearl Jam, Lenny Kravitz či Sheryl Crow, v Taliansku spolupracoval napríklad s Luciom Dallom či Carmen Consoli. Cesariho virtuozitu využil v oblasti filmovej hudby aj Danny Elfman, na Slovensku vystúpi prvýkrát. Vstup na koncert je voľný.

Týždeň talianskeho jazyka vo svete ďalej prinesie napríklad prednášku estetika filmu Juraja Oniščenka venovanú filmu Paola Sorrentina Veľká nádhera či projekciu snímky Mafia zabíja iba v lete (r. Pierfrancesco Diliberto). Symbolicky ho uzavrie divadelné spracovanie drámy tisícok migrantov, ktorí umierajú každoročne vo vlnách Stredozemného mora. Predstavenie Hukot vody súboru Teatro delle Albe malo premiéru na Festivale v Ravenne v júli 2010, následne ho uviedli na Lampeduse, Korzike, v Nemecku, Belgicku, Francúzsku, Brazílii a USA. V Bratislave ho prinesie (25.10.) Divadlo Astorka v rámci svojho festivalu.

Program pre širokú verejnosť budú sprevádzať početné podujatia na školskej a akademickej pôde určené pre študentov taliančiny.

Celosvetovému podujatiu, ktoré propaguje taliančinu, patrí každoročne tretí októbrový týždeň, je iniciatívou talianskeho ministerstva zahraničných vecí, koná sa pod záštitou prezidenta Talianskej republiky. Na Slovensku ho organizuje Taliansky kultúrny inštitút. Viac informácií nájdu záujemcovia na jeho webstránke.


Téma TASR