Do slovenských kín vstupuje Caraxov Holy Motors

TASR, 20. februára 2013 14:03

Nevyspytateľný enfant terrible francúzskeho filmu sa vracia po 13 rokoch odmlky a hneď triumfálnym spôsobom.

Foto: bp.blogspot.com
Bratislava 20. februára (TASR) - Do slovenských kín prichádza tento týždeň artový film režiséra Leosa Caraxa Holy Motors. Nevyspytateľný enfant terrible francúzskeho filmu sa vracia po 13 rokoch odmlky a hneď triumfálnym spôsobom. Vo filme, ktorý bol horúcim kandidátom na Zlatú palmu v MFF Cannes 2012, stvárnil režisérov verný herecký predstaviteľ Denis Lavant tajuplného pána Oscara.

Záhadný monsieur Oscar sa v priebehu jediného dňa stane vrahom, žobrákom, obludou, rodinne založeným chlapíkom... Počas jedného dňa, od úsvitu do súmraku, berie na seba najrôznejšie identity v znepokojujúcej šou snímanej neviditeľnými kamerami. Leos Carax svojou fantasy drámou provokuje a prejavuje vlastnú obrovskú lásku k filmovému umeniu svojím typickým bolestne-romantickým videním sveta. Holy Motors je poctou filmu, srší obdivom k Parížu, ktorý sa bezmocne prizerá, ako pomaly zaniká legendárny obchodný dom Samaritaine pri Pont Neuf či ako za spevu Kylie Minogue mizne svet limuzín.

"Môj film nikdy nestojí na jednej myšlienke alebo na zámere, ale skôr na niekoľkých obrazoch a pocitoch, ktoré spolu prepletám. V prípade Holy Motors som mal stále pred očami tie dlhé limuzíny, čo sa v posledných rokoch vyrojili na uliciach," uviedol k filmu Leos Carax. "Prvýkrát som niečo také videl v Amerike a teraz ich vídam každú nedeľu, keď sa konajú čínske svadby. Perfektne ladia s dnešnou dobou - sú nevkusné a pompézne," dodal režisér a scenárista vizuálne pôsobivého filmu, v ktorom sa divákom okrem chameleónskeho hlavného hrdinu - Denisa Lavanta predstavia Edith Scob, Eva Mendes, Kylie Minogue, Michel Piccoli a ďalší.

Leos Carax (1960) sa narodil na predmestí Paríža ako Alex Oscar Dupont (pseudonym vytvoril prehodením písmen v krstných menách). Po dokončení strednej školy sa sám pretĺkal svetom a navštevoval Cinémathéque francaise, kde sa vzdelával v oblasti filmu (nevyštudoval žiadnu filmovú školu). Jeho krátkometrážny debut Strangulations Blues (1980) vyhral cenu na festivale v Hyéres 1981 a z Caraxa sa stal jeden z najsľubnejších francúzskych autorov začiatku 80. rokov. Jeho prvý celovečerný film Boy meets girl (1984) s Denisom Lavantom a Mireille Perrier zaznamenal veľký úspech najmä u francúzskej kritiky. O dva roky neskôr prišiel s filmom Mauvais Sang opäť s Denisom Lavantom, Juliette Binoch a Michelom Piccolim (ocenenie Prix Louis Delluc). Nasledovali snímky Milenci z Pont Neuf (1991), Polax (1999) a spoločný projekt s Michelom Gondrym a Bongom Joon-hoom Tokio! (2008). Je autorom videoklipov pre Iggyho Popa, skupinu New Order a Carlu Bruni. Tiež sa objavil v niekoľkých filmoch ako herec.

Film Holy Motors uvádza do kinodistribúcie od 21. februára Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK). Zdroj: www.asfk.sk

Téma TASR