Festival Sound City Days premení Košice na mesto zvukov

TASR, 18. septembra 2014 8:30

Štvordňová prehliadka zvukového umenia začína už vo štvrtok 18. septembra.

Kunsthalle v Košiciach Foto: TASR/František Iván


Košice 18. septembra (TASR) - Sound art ako jeden z významných umeleckých smerov 20. storočia si vďaka projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 našiel cestu aj do metropoly východného Slovenska. Druhý ročník bienále medzinárodného festivalu zvukového umenia Sound City Days (Dni zvukov mesta) sa v Košiciach začne vo štvrtok (18.9.). V rámci štvordňovej prezentácie tohto druhu súčasného umenia môžu návštevníci očakávať stretnutia s dielami jeho významných umeleckých reprezentantov a nechať sa unášať novými foneticko-vizuálnymi zážitkami.

Festival bude prebiehať v Kunsthalle/Hale umenia, Kasárňach/Kulturparku a na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne. Informovala o tom organizácia K13 - Košické kultúrne centrá.

"Soundartové diela sa pohybujú na okraji nevedomých fonetických skúseností sveta, ktorý je ovládaný vizuálnym vnemom. Často sú nám adresované prekvapivým spôsobom, pretože nevyhnutne nie sú ani hudbou, ani hlukom, ani rečou alebo nejakým zvukom nájdeným v prírode. Veľakrát zahŕňajú, kombinujú a transformujú prvky všetkých z nich," uviedol dramaturg podujatia, hudobný skladateľ Peter Machajdík. Ako spresnil, sound art vytvára zvuk v priestore a čase, reaguje na prostredie, pretvára ho a mení naše predstavy o hudbe, hluku i časopriestore. Definovať však termín sound art nie je ľahká úloha, pretože v rôznych publikáciách sa ním označujú rôzne prejavy zvukovej tvorby.

Mnohé diela tohto žánru sú site-špecifickými inštaláciami, rozoznievanými dianím na danom mieste, či už návštevníkmi alebo prírodnými živlami. Médium je tu vnímané ako výsledok zmyslového vnímania a počínania (zrak, sluch, hmat, čuch, myšlienka). Spoločným východiskovým bodom, v ktorom je umiestnené výsledné umelecké dielo, je priestor. Ten vypĺňa celá škála kombinácií umeleckých foriem - inštalácia, objekt, text, video, fotografie, projekcia, počítač či performance.

V tomto kontexte neprekvapuje, že sound art sa vo svete vyučuje v školách výtvarného zamerania. "Nie je to hudba, nie je to hudobná kompozícia, aj keď sa spája so zvukom. V sound arte ide predovšetkým o spojenie zvukového s výtvarným," zdôrazňuje Machajdík. Ako formát existuje od polovice minulého storočia, pričom nadväzuje na tradície svetového umenia po roku 1945.

Program Sound City Days 2014 sa začína vo štvrtok o 18.00 h v Kunsthalle/Hale umenia audiovizuálnou performance rakúskych hostí Sound:frame, po ktorej budú nasledovať koncerty a performance amerického umelca Benoita Maubreyho. Počas festivalu sa záujemcovia môžu zoznámiť s tvorbou nemeckej umelkyne Denise Ritter, rakúskeho zoskupenia Alien Productions, anglického hudobníka Rogera Ena, českého umelca Pavla Korbičku a z domácej scény Fera Királya a Jakuba Pišeka. Sprievodný program bude zahŕňať koncerty renomovanej talianskej harfistky Floraledy Sacchi, Rogera Ena, akordeonistu Petra Katinu, ako aj verejné diskusie s umelcami i komentovanú prednášku Juraja Ďuriša z Elektroakustického štúdia Slovenského rozhlasu.

Téma TASR