Festival Aničky Jurkovičovej otvorí svoje brány

Monika Šupatíková, 20. marca 2017 11:30

Nové Mesto nad Váhom privíta ochotníckych divadelníkov. Kvet Tálie si prevezme herečka Emília Došeková.

Foto: Monika ŠupatíkováNové Mesto nad Váhom 20. marca (SkolskyServis.sk) - Nové Mesto nad Váhom sa opäť stane dejiskom Festivalu Aničky Jurkovočovej (FAJ). V poradí už XX. ročník sa uskutoční 8. – 12. apríla 2017. Záštitu nad festivalom už tradične prevzal primátor mesta Jozef Trstenský.

Jubilejný festival

Mestské kultúrne stredisko (MsKS) v Novom Meste nad Váhom v apríli už tradične otvorí brány ochotníckemu divadelnému umeniu. Festival Aničky Jurkovičovej je pre Novomešťanov nielen tradíciou, ale i sviatkom. „V spojitosti s Festivalom A. Jurkovičovej v tomto roku Nové Mesto nad Váhom prežíva trojnásobný sviatok. Koná sa jeho jubilejný XX. ročník. Okrem tohto jubilea celonárodná divadelná prehliadka s medzinárodnou účasťou sa ponesie v znamení 200. výročia narodenia J. M. Hurbana, manžela A. Jurkovičovej. Rodákovi z neďalekého Beckova v rámci festivalu 8. apríla špeciálne venujeme literárno-hudobný večer. Kvet Tálie, v poradí šestnásty, tento rok poputuje do rúk herečky Emílie Došekovej, ktorá sa v roku 2017 dožíva okrúhleho životného jubilea,“ informovala Eva Grznárová, riaditeľka MsKS a predsedníčka programovej komisie festivalu. Slávnosť odovzdávania Kvetu Tálie významným slovenským herečkám uzrela svetlo sveta v roku 2002. Premiérovo ho získala herečka Katarína Kolníková (2002), naposledy bol udelený herečke Ide Rapaičovej (2016).

Osem divadelných súborov

Festival na novomestskej pôde privíta divadelníkov z domova i zo zahraničia. „Programová komisia z doručených prihlášok a DVD s inscenáciami hier vybrala do finále FAJ osem divadelných kolektívov, ktoré sa budú na novomestských divadelných doskách uchádzať o ocenenia,“ potvrdila Eva Grznárová. Priaznivcom ochotníckeho divadla sa predstaví päť domácich ochotníckych divadelných kolektívov a tri zahraničné. S naštudovanými divadelnými inscenáciami sa predstavia: Záhorácké divadlo Senica (Jozef Mokoš: VJERNÁ NEVJERA); Ochotnícke divadlo KC Kysáč, Srbsko (Vladimír Hurban Vladimírov: ZÁMKA ŠKRIPÍ), Činoherný klub Bratislava- Devínska Nová Ves, o.z. (Juraj Fotul: POKUŠENIE VO SVÄTOFLORIÁNSKEJ DOLINE); Divadlo Dino, o.z., Piešťany (František Rehák: VADÍ – NEVADÍ); Divadlo DOMINUS Močenok (Karel Jaromír Erben: SVADOBNÉ KOŠELE); DS Daxner Tisovec (Yasmina Reza: BOH MASAKRA); Divadlo Brod, spolek, Uherský Brod, Česká republika (Isabelle Doré: CÉSAR A DRANA); Kolektív kreatívnych amatérov – KOKRAM, Kovačica, Srbsko (Dragan Karlečík: TMA). „V Novom Meste nad Váhom sa zídu divadelné súbory, aby sa popasovali o titul laureáta festivalu, najvyššie kolektívne ocenenie a cenu za najlepší ženský herecký výkon, najprestížnejšie individuálne ocenenie, ako i ďalšie ceny. Deje sa tak pravidelne od roku 1998, kedy sa uskutočnil I. ročník Festivalu Aničky Jurkovičovej, po tom, čo sa Mesto Nové Mesto nad Váhom ako jeho usporiadateľ rozhodlo takýmto spôsobom každoročne si uctiť pamiatku novomestskej rodáčky, jednej z prvých slovenských herečiek,“ uviedla Grznárová.

Sprievodné podujatia

Počas FAJ organizátori pripravili i sprievodné podujatia. Prvým je spomienkový večer na Jozefa Miloslava Hurbana. Medzi významné sprievodné podujatia FAJ patria výstavné projekty mapujúce tvorbu ženských predstaviteliek súčasného výtvarného umenia. V tomto roku Galéria Petra Matejku pripravila výstavnú prezentáciu diel členky novomestskej výtvarnej skupiny Návraty, mnohostrannej mladej výtvarníčky, ale predovšetkým maliarky Daniely Trebatickej.
Novomestský divadelný festival neobíde ani takú významnú udalosť, akou je 200. výročie narodenia veľkého národovca Jozefa Miloslava Hurbana. „V úvodný, nesúťažný deň 8. apríla podvečer si jubileum tohto beckovského rodáka pripomenieme literárno-hudobnou kompozíciou s názvom: PIESNE NA TERAZ – HLBOKÉ SLOVO Z HLBOKÉHO s účinkovaním speváckeho telesa Danubius Octet Singers a umeleckým slovom J. Sarvaša a M. Schlosserovej,“ povedala Eva Grznárová. Na ďalší deň, 9. apríla po položení venca kvetov k pamätnej tabuli A. Jurkovičovej na jej rodnom dome na Komenského ul., vernisáži výstavy diel Daniely Trebatickej, odovzdaní Kvetu Tálie herečke, šansoniérke a recitátorke Emílii Došekovej, odhalení tabuľky s jej menom vo foyer MsKS a po oficiálnom otvorení divadelného zápolenia sa v divadelnej sále MsKS začne súťažná časť festivalu. „Slávnostné ukončenie festivalu a vyhlásenie výsledkov s udelením ocenení sa uskutoční 12. apríla vo výstavnej sieni MsKS,“ dodala Eva Grznárová.

Text a foto: Monika Šupatíková

Najčítanejšie Voľný čas

Téma TASR