Vždy, keď vyjde nový Dán, je to sviatok

Školský servis, 8. decembra 2018 8:45

Vianoce by pre mnoho čitateľov snáď ani neboli Vianocami, ak by pod stromčekom nenašli novú detektívku od obľúbeného Dominika Dána.

Foto:


Bratislava 8. decembra (SkolskyServis.sk) - Tá najnovšia sa volá Venuša zo zátoky a ako všetky dánovky vyšla vo Vydavateľstve SLOVART.

A prečo takýto na prvý pohľad poetický názov? Z prozaického dôvodu. Počas letných dní v roku 2009 totiž ospalú prázdninovú atmosféru Nášho Mesta naruší hrôzostrašný nález ženského tela bez hlavy a rúk. Mladí športovci zažijú na tréningu ozajstný šok, torzo totiž pláva v ramene rieky neďaleko lodenice. O dva dni sa na opačnom konci mesta v zátoke rieky nájde odseknutá hlava.

Prípad sa začne nepríjemne a hlavne nepredvídateľne zamotávať. Extrémne horúce leto komplikuje vyšetrovanie nielen milovníkom snehu a dažďa, akým je detektív Richard Krauz, ale aj odolnejším kolegom. Do života oddelenia vrážd v Našom Meste zasiahnu okrem rozsekaného dievčaťa aj iné tragické udalosti. Prvý raz od založenia samostatného oddelenia špecializujúceho sa na najzávažnejšie trestné činy zažijeme tragédiu priamo v radoch detektívov. Od tohto pamätného leta v roku 2009 vraždárska partia už nikdy nebude kompletná, ale úľavy im žiadny nadriadený nepovolí.

Ako sa už pri predchádzajúcich románoch Cigaretka na dva ťahy a List zo záhrobia stalo dobrým zvykom, s každou novou dánovkou vychádza aj špeciálna limitovaná edícia knihy. Tá bude vytlačená vo väčšom formáte (14,5 x 23 cm) na prémiovom škandinávskom papieri Munken a jej obálku tvorí ilustrácia od Jozefa Gertliho Danglára. Navyše, každý jeden z 300 kusov je podpísaný Dominikom Dánom a na oriezke bude mať špeciálne „číslo vyšetrovacieho spisu“.

O autorovi
Dominik Dán sa viac ako dvadsaťpäť rokov zaoberá vyšetrovaním zločinov. Osobné kontakty s vrahmi, lupičmi, únoscami a inou „lepšou spoločnosťou“ mu umožnili pochopiť nepísané zákony podsvetia. Z bohatých skúsenosti čerpá pri písaní mrazivo autentických detektívnych príbehov. Všetky jeho predchádzajúce knihy vyšli vo Vydavateľstve SLOVART a okamžite sa stali bestsellermi. V roku 2017 prekonal milión predaných výtlačkov, čím sa stal najúspešnejším mužským autorom na Slovensku. Podľa románu Červený kapitán bol nakrútený úspešný akčný film. Audioknihy Dominika Dána z vydavateľstva Publixing môžete kúpiť na stránkach www.publixing.com alebo v každom dobrom kníhkupectve.

Téma TASR