Dobrovoľníci P18 v Prešove ušetrili svojou prácou viac ako 75.000 eur

TASR, 7. augusta 2018 12:02

Z výsledkov vyplýva, že počas príprav, ktoré trvali jeden a pol roka, spolu odpracovali vyše 27.000 hodín bez nároku na odmenu.

Prešov 7. augusta (TASR) - Vyše 75.000 eur ušetrili počas tohto leta dobrovoľníci, ktorí sa zapojili do organizácie a príprav Národného stretnutia mládeže P18 v Prešove. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú vypracovali po skončení podujatia. Z výsledkov vyplýva, že počas príprav, ktoré trvali jeden a pol roka, spolu odpracovali vyše 27.000 hodín bez nároku na odmenu. Informoval o tom Michal Lipiak z komunikačného tímu P18.
EXPO povolaní a rôzne sprievodné aktivity sa konali v centre Prešova v sobotu 28. júla 2018. EXPO povolaní umožnilo predstaviť činnosť rozličným reholiam, kongregáciám a sekulárnym inštitútom. Prešov 28. júla 2018. FOTO TASR – Milan Kapusta Foto: TASR

Na príprave sa podľa neho podieľalo vyše 500 dobrovoľníkov, z ktorých približne tretinu tvorili animátori. Najväčšia časť z nich zavítala do Prešova týždeň pred akciou, kde sa zapojila do takzvaného 'prípravného týždňa'. Organizáciu P18 koordinoval centrálny tím ôsmich ľudí spolu s vedúcimi pracovných tímov pod vedením Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

"Je to neskutočné číslo. Ďakujem ešte raz každému jednému, ktorý sa zapojil a prispel svojou pomocou. Patrí im veľká vďaka, že odovzdali svoj čas a námahu, a to všetko bez nároku na akúkoľvek odmenu. Môžeme povedať, že toto číslo predstavuje približne pätinu z celkových nákladov za celé Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove," hovorí kňaz Ondrej Chrvala, hlavný zodpovedný za P18.

Záujemcovia si mohli z viac než 25 pracovných skupín vybrať tri. Tím P18 ich potom podľa potreby priradil do jednej z nich. "Pomáhali napríklad pri registrácii, zabezpečení sprievodných aktivít, pri starostlivosti o hostí, zabezpečení stravy, upratovaní, informovaní či technických prácach. Najväčší počet dobrovoľníkov - približne jedna tretina z celkového počtu – pochádzal z Košickej arcidiecézy. Viacerí prišli aj zo zahraničia, najčastejšie z Česka," priblížil Lipiak.

Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove zorganizoval tím z Rady pre mládež a univerzity KBS a Kanet, n. o. Generálnym partnerom podujatia bolo mesto Prešov, partnerom Prešovský samosprávny kraj. Podujatie nadväzuje na Svetové dni mládeže. Na tomto celosvetovom podujatí sa mladí najbližšie stretnú budúci rok v januári v Paname. V Prešove, kde sa po vyše jedenapolročných prípravách celonárodná akcia konala, bola spustená oficiálna slovenská príprava na SDM v Paname. Do Prešova prišlo podľa organizátorov vyše 4500 ľudí.


Téma TASR