Divadelný festival Puberťák prinesie témy, ktorými mladí ľudia žijú

TASR, 31. októbra 2017 12:51

Festival Puberťák je nekomerčný divadelný projekt, zameraný na staršie deti a mládež.

Bratislava 31. októbra (TASR) – Dospievajúci človek nie je len človek, ktorý sa proti všetkému búri, neuznáva hodnoty, narúša systém a presadzuje len svoje ego. Dokáže sa zaangažovať, dodržiavať pravidlá, mať svoju víziu a akceptovať hodnoty, ktoré sú vo spoločnosti všeobecne platné. V súvislosti s nadchádzajúcim divadelným festivalom Puberťák to na utorňajšej tlačovej konferencii v Bratislave povedal jeho riaditeľ a umelecký šéf Divadla Ludus Peter Kuba.
Na snímke predseda ASSITEJ - Slovensko a umelecký šéf Divadla Ludus Peter Kuba počas tlačovej konferencie na tému Medzinárodný divadelný festival pre tínedžerov "Puberťák" (9.- 12. november), 2. novembra 2015 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann Foto: TASR

"Festival Puberťák s podtitulom stav mysle, nie veku organizujeme už šiestykrát. Keďže je to bienále, stretávame sa už dvanásty rok,” uviedol Kuba, podľa ktorého je jedným z cieľov podujatia ponúknuť aj iný pohľad na mladých "násť" ročných ľudí, ktorí sú v ponímaní dospelých často nezvládnuteľní a nepredvídateľní. "Chceme povedať, že aj táto veková kategória má svoje hodnoty, ktoré uznáva, na ktoré počúva a ktoré vie akceptovať a z tohto hľadiska vyberáme celú dramaturgiu. Ponúkame také témy, ktorými mladí ľudia žijú," priblížil riaditeľ festivalu. Dôležité podľa jeho slov je, že tieto témy hrajú mladí ľudia mladým, takže neprichádza k tomu, že im niekto "starší a rozumný, s autoritou" určuje, ako musí vyzerať svet. "A z tohto pohľadu nám tento rok vyšla dramaturgia veľmi pestro," poznamenal Kuba, ktorý dal do pozornosti aj úvodné predstavenie festivalu, hru Vernisáž od Václava Havla v podaní brnianskeho HaDivadla.

Druhý festivalový deň bude podľa riaditeľa venovaný divadelným súborom mladých ľudí vedených profesionálnymi hercami a režisérmi. Okrem iných bytčiansky súbor Dramaťáci predstaví hru Anna, inšpirovanú denníkom Anny Frankovej a bratislavské cirkevné Konzervatórium zahrá predstavenie Na koho to slovo padne, ktoré rozpráva o moci groteskným spôsobom.

Diváci sa môžu v ďalších dňoch tešiť aj na predstavenie Starého divadla Karola Spišáka z Nitry Klammova vojna, príbeh pedagóga, ktorého študenti privedú k úplnej deštrukcii či hru Mučeník súboru Gasparego z Liptovského Mikuláša. Hľadá odpoveď na otázku, čo by sa stalo, keby západoeurópsky kresťan hlásal svoju vieru tak naliehavo ako moslim.

Na záver festivalu zahrá Divadlo Ludus hru Džungľa, ktorou sa okrem podujatia rozlúči aj s aktuálnym priestorom, keďže od decembra bude pôsobiť v Štúdiu L+S.

Festival Puberťák je nekomerčný divadelný projekt, zameraný na staršie deti a mládež. Jeho šiesty ročník sa bude konať od 6. do 9. novembra v Bratislave. Kompletný program je k dispozícii na webovej stránke Divadla Ludus.Téma TASR