Čo tu ostalo z 90. rokov? Tieto tri fenomény sú stále TRENDY

Školský servis, 12. marca 2017 11:02

Rozprávky, sladké maškrty, hry – to patrí jednoducho k deťom.

Šmolkovia Zdroj film.cz Foto: TASRBratislava 12. marca (SkolskyServis.sk) - Každá generácia prežívala svoje detstvo podobne. Hoci v minulosti neboli rozprávky a sladkosti na dennom poriadku, stále boli deťmi obľúbené. Deväťdesiate roky neboli inšie, tiež mali svoje špecifiká, no podstata bola rovnaká. Deti sú totiž stále také isté, len doba sa zmenila. Nechajte sa nachvíľu ponoriť do časov, kedy sa používali na prehrávanie hudby na magnetofónové kazety, rozprávky sa pozerali výlučne cez víkend a celé dni sa behalo po vonku. Niektoré poklady z 90. rokov nám tu ostali, a to nielen vo forme spomienok. Ktoré sú to?

Módne trendy, ktoré pretrvali

Je úžasné vidieť, ako rôzne udalosti v histórii ovplyvnili a zmenili spôsob obliekania. História nám ukazuje, že móda sa mení a každý módny výstrelok sa objavil v závislosti od vkusu určitej skupiny ľudí. Alebo preto, že sa zmenili ekonomické, či kultúrne pomery v spoločnosti. Väčšina módnych kúskov preto nikdy „nevyjde z módy“. Napriek tomu sa do tejto škály odevných stálic stále zmestia nové trendy. Niektoré štýly sú populárne len na krátku sezónu a neskôr ich už nikto nenosí. To, čo sa však nosí aj dnes, sú tričká s veselou potlačou – s Mickey Mousom, krátke svetre do pása, šortky či džínsy s vysokým pásom, alebo klasické a nezabudnuteľné mrkvové nohavice. Čo vám to pripomína? No predsa zlaté 90. roky!

Šmolkovia sú na scéne aj dnes

Mnohým rodičom sa nepáči, čo sa dnes ponúka deťom v televízií. Napriek tomu, existujú dnes rodiny, v ktorých sa dbá na isté pravidlá. Rozprávky by mali byť bez agresie, nadávok a prihliadať na finálne ponaučenie. Presne také sa v 90. rokoch sledovali. Nedeľné raňajky spolu s Káčerom Donaldom, Mickey Mousom či Šmolkami, sa mnohým vryli do pamäti ako krásne spomienky. Ibaže Šmolkovia sa v súčasnej dobe vracajú aj ako novinky. Či už ako rozprávka (Šmolkovia – Zabudnutá dedinka), ktorá prichádza do kín, alebo cukríková modrá postavička s príchuťou lahodnej maliny (Haribo Chamallows). A dokonca môžete nájsť modrých hrdinov aj v rôznych hračkárstvach. Malé postavičky si teda získali srdcia aj súčasných detí. A nielen tie, lebo niektoré hračky „žijú“ aj dnes.

Hračky, ktoré nás vrátia do detstva

Je pravdou, že technologické vymoženosti hrajú v súčasnosti prím. Deti sa dokážu hrať celé hodiny s tabletom v ruke. Napriek tomu sa nájdu hračky, ktoré rodičia s obľubou a s istou dávkou nostalgie, kupujú svojim ratolestiam. Dnešné deti zbierajú na sociálnych sieťach priateľov, kým v časoch minulých, sa hromadili v detských izbách guľôčky, servítky alebo hokejové kartičky. V regáloch hračkárstiev sa stále nájdu sklenené guľôčky, stolný futbal, barbie bábiky, a dokonca aj guma na skákanie. Niektoré hračky teda aj v dnešných časoch pretrvávajú a žijú s nami aj naďalej. Nestratili na svojej atraktivite, a tak sa stali súčasťou detského sveta aj dnes.

Najčítanejšie Voľný čas

Téma TASR