Cestovanie nie je otázkou peňazí, ale otázkou odvahy

Diana Škerdová, 26. apríla 2018 13:35, aktualizované 27. apríla 8:28

Cestovanie dnes už nie je ani tak otázkou peňazí, ako otázkou odvahy. Ceny leteniek padajú extrémne nízko a ak ste milovníkom cudzích kultúr, Airbnb u domácich bude pre vás zážitkom na celý život.

Ilustračné foto Foto: Paula Beinsteinová


Bratislava 26. apríla (SkolskyServis.sk) -

Cestovanie nie je otázkou peňazí, ale otázkou odvahy

Pre dobrodružné duše ako som ja, je toto veľmi priaznivá doba. Môžeme sa po tomto svete túlať, kam nás len nohy zavejú. Mnoho ľudí si však povie, že by aj radi, ale jednoducho na to ,,nemajú dosť peňazí.“ Cestovanie však nie je ani tak otázka peňazí ako otázka odvahy. Svoje o tom už viem aj vďaka Janke Schweighoferovej , blogerke roka 2017 v kategórii cestovanie a autorke úspešných kníh a prednášok ,,Cestuj bez miliónov na účte.“ Ja som jej prednášku absolvovala, jednu z kníh si zakúpila a naštudovala a teraz sa s vami podelím o pár osvedčených tipov .

Letenky za pár eur kamkoľvek alebo aj ,,Na dobré sa čakať oplatí“

Ideálna situácia na lov lacných leteniek je , keď ste pomerne flexibilní, čo znamená, že nemáte presne vymedzený termín alebo destináciu. Vtedy si viete na vyhľadávačoch nastaviť PRICE ALERTY s vašimi požiadavkami (ideálne na Flightor) , ktoré na letenky striehnu za vás a najlepšie ponuky vám pošlú do mailu. Vaša úloha spočíva už len v tom si vybrať favorita a letenku ASAP zabookovať.

Vyhľadávače podľa vašich predstáv

Priekopník vyhľadávačov je jednoznačne Skyscanner , ktorý nájde aj to, čo iné vyhľadávače nezachytia. Najideálnejší je v prípade , že máte konkrétny dátum dovolenky a vybranú destináciu. Na vyskladanie Round-Tripu je skvelý Kayak .Naviac má možnosť najpestrejšieho filtrovania spomedzi vyhľadávačov cez takzvané ,,flight quality filtres“ . Avšak rovnako ako Kayak či Momondo sa zameriava na letenky klasických leteckých spoločností. Nízkonákladovky majú pod palcom Kiwi a Azair.
Čo sa týka Eurotripov, na ich vyskladanie sú najlepší Azair a FLIGHTICS, ktorý sa na skladanie týchto výletov špecializuje.

Dôležité je ešte spomenúť, že rôzne jazykové verzie stránok majú rôzne cenové verzie. Najlacnejšia býva z pravidla letenka z jazykovej verzie stránky podľa krajiny odletu. (Takže napríklad na let, ktorý odlieta z Nemecka by bola rovnaká letenka najlacnejšia na nemeckej verzii stránky.) V prípadoch kedy toto neplatí, býva často najlacnejšia španielska verzia.
Ak chcete ušetriť ešte ďalších pár eur, kupujte letenky cez travel agents , zaručene budú lacnejšie ako cez leteckú spoločnosť. (Pelikan, GotoGate ,Expedia, Tripsta)

Ideálny čas na nákup leteniek

Mimo sezóny je najvýhodnejšie skúsiť šťastie 1-2 mesiace pred odletom. Počas sezóny sú ideálne 4 mesiace pred a pokiaľ sa chystáte letieť na sviatky ako napríklad Vianoce , môžete sa obzerať aj 6 mesiacov pred odletom.

Ako na lacné ubytovanie

Ak patríte k typu ľudí, pre ktorých k cestovaniu neodmysliteľne patrí spoznávanie domácich ľudí a ich kultúry , odporúčam moju srdcovú záležitosť –Airbnb. Je to stránka, kde domáci ponúkajú na ubytovanie svoje byty , domy či ich časť za bezkonkurenčné ceny. Najväčšie čaro však spočíva v nádhernej rozmanitosti ponúk poznačených kultúrou tej ktorej krajiny, osobitým vkusom majiteľov a fascinujúcim dizajnom! Prostredníctvom Airbnb si teda môžete vyskúšať bývanie aj na miestach, kde by sme sa my, bežní smrteľníci , asi tak ľahko neocitli a zároveň pekne ušetriť. Ak sa spriatelíte s nájomcami, môžete zažiť aj čo-to z miestnej kuchyne a dostať tipy z prvej ruky na najlepšie reštiky , obchody či lokálne atrakcie. Navyše môžete ušetriť desiatky eur vďaka pozývacím kupónom a službe Airbnb Business.
Okrem ubytovania už Airbnb ponúka aj ,,poukazy“ na zážitkové aktivity , prevažne orientované na spoznávanie zvykov danej krajiny za skvelé ceny.

Užitočné aplikácie, blogy, stránky

https://travelhacker.blog/
http://lostravelos.cz/
https://cs.airbnb.com/
Spojenia na iné letiská : https://www.rome2rio.com/
Približné náklady na život danej krajiny: https://www.numbeo.com/cost-of-living/
Plánovanie výletu: https://www.tripadvisor.sk/
Lovci leteniek: https://kadetade.com/ , http://zaletsi.cz/ , http://www.flynous.com/ , https://www.fly4free.com/
Nízkonákladová autobusová doprava s ktorou sa oplatí vycestovať :
Ecolines, Simple Express and Lux Express, Student Agency, TigerExpress,
PolskiBus, Eurolines, FlixBus, Megabus

Diana Škerdová


Diana Škerdová (Ekonomická univerzita)

Volám sa Diana, mám 20 rokov a zo všetkého najradšej mám cestovanie, písanie a dobrých ľudí. Som začínajúca blogerka- http://diafreespirit.blogspot.sk/ -a rada sa o moje články podelím aj tu s vami na školskom servise.

Téma TASR