České hrady a zámky odhalia poklady svojich bývalých majiteľov

TASR, 9. apríla 2018 15:00

Zámok Kynžvart pripomenie aktivitami úlohu kniežaťa Klementa Václava Metternicha v európskej diplomacii.

Bratislava 9. apríla (TASR) – Okrem osláv 100. výročia vzniku Československa je hlavným tohtoročným programom Národního památkového ústavu (NPÚ) v Prahe projekt Šlechta českých zemí v evropské diplomacii.
Český Krumlov Foto: TASR

"Zachovalo sa množstvo veľmi cenných dokumentov o diplomatických mierových aktivitách i umeleckých diel po šľachtických vlastníkoch hradov a zámkoch. Je o tom aj výstava o štyroch mierových diplomatických projektoch, ktoré významne ovplyvnili európske a svetové dejiny. Uvidia ju i v Bruseli, centre súčasnej európskej diplomacie," povedal pre TASR Petr Pavelec, riaditeľ územnej správy NPÚ v Českých Budějoviciach.

Podľa organizátorov je to aj pokračovanie dlhodobého a verejnosťou obľúbeného projektu Po stopách šľachtických rodov. Teraz sa ním NPÚ pripája k Európskemu roku kultúrneho dedičstva. Šľachta vo svojom privilegovanom spoločenskom postavení sa angažovala v diplomacii už od stredoveku a významní aristokrati pracovali v diplomatických službách i v ére občianskej spoločnosti od 19. storočia aj v období prvej Československej republiky po roku 1918. NPÚ má o tom veľa predmetov, písomných a iných dokumentov. Ich diplomaciu pripomenú výstavy, komentované prehliadky a iné sprievodné kultúrne podujatia na vyše štyridsiatich pamiatkových objektoch.

Napríklad na zámku v Českom Krumlove bude prezentovaný príbeh zlatého Eggenberského koča, ktorý bol vytvorený v Ríme (1638) špeciálne pre najvyššiu diplomatickú misiu kniežaťa Jana Antonína I. z Eggenbergu o oznámení voľby Ferdinanda III. Habsburského novým rímskym cisárom pápežovi Urbanovi VIII. Zámok Kynžvart pripomenie aktivitami úlohu kniežaťa Klementa Václava Metternicha v európskej diplomacii, zámok Červená Lhota zase posledného rakúsko-uhorského veľvyslanca vo Vatikáne princa Johanna Schönburg-Hartensteina. Prehliadková trasa zákupského zámku bude obohatená o tri reinštalované izby, ktoré pripomenú osobnosť Orlíka, vojvodu zákupského.

Expozícia na zámku Hradec nad Moravicí zmapuje životný príbeh diplomata Karola Maximiliána VI. kniežaťa Lichnovského. Výstava v Benešove nad Ploučnicí Vchynský - diplomat v službách Valdštejna pripomenie rolu grófa Viliama Kinského z Vchynic a Tetova v rokoch 1630-1634 pri sprisahaní Albrechta z Valdštejna proti cisárovi Ferdinandovi II. Štýrskému. Na významný šľachtický rod Kostkovcov z Postupic, ktorého členovia boli poverovaní dôležitými diplomatickými úlohami v službách kráľa Jiřího z Poděbrad a Vladislava Jagelovského upozorní výstava na hrade Bouzov.

Osobnosť diplomata, kardinála zo Štrasburgu Ludvíka René Rohana na Sychrove vykreslí v kontexte dobovej hudby komponovaný večer Obrazy a hudba. Kvetinové inštalácie v interiéroch s názvom Farby sveta stvárnia jednotlivé krajiny či časti sveta s ohľadom na pôvod kvetín a farieb, ktoré nesú ďalšiu symboliku. Špeciálne prehliadky kláštora Kladruby o pôsobení rodu Windischgrätz v európskej diplomacii dotvorí aranžovanie živých kvetov. Kostýmované nočné prehliadky Krásneho Dvora s názvom Z Istanbulu na Krásný Dvůr predstaví prvých majiteľov z rodu Černínov aj orientálnu kuchyňu. Kostýmované prehliadky zámku Duchcov zase najznámejšieho milovníka Giacoma Casanovu ako intrigána, špióna i diplomata.


Téma TASR