Cerová: Mládežníci zachraňujú hrad Korlátka

TASR, 10. júla 2018 6:44

Rekonštrukčné práce bude realizovať približne 25 mladých ľudí vo veku od 12 do 25 rokov, zo zoskupenia SmoTrBí, čo znamená mládežníci zo spoločenstva v Smoleniciach, Trstíne a Bíňovciach.

Cerová 10. júla (TASR) – Aj tento rok budú už tradične pomáhať mládežníci pri záchrane hradu Korlátka. TASR informoval vedúci záchranných prác na hrade Martin Slezák.
Lokalita Cerová Foto: TASR

Rekonštrukčné práce bude realizovať približne 25 mladých ľudí vo veku od 12 do 25 rokov, zo zoskupenia SmoTrBí, čo znamená mládežníci zo spoločenstva v Smoleniciach, Trstíne a Bíňovciach. Opravy prebiehajú od nedele (8.7.) a vyvrcholia podujatím Deň otvorených dverí na hrade Korlátka (14.7.). "Naši mládežníci pripravia pre návštevníkov program v podobe zábavných hier a súťaží. Súčasťou programu bude historický výklad a sprievod po hrade, kde chcú odprezentovať záchranné práce, ktoré sa doteraz podarilo realizovať od roku 2008," uviedol Slezák. Návštevníkov čaká aj občerstvenie a na záver sa môžu zúčastniť svätej omše.

V minulých rokoch sa podarilo zachrániť viacero častí, ktoré boli v havarijnom stave. "Po troch rokoch intenzívnych prác v strednom hrade sme sa v minulom roku presunuli do dolného hradu a zaujímavá akcia sa udiala aj v najvyššej časti hradu, priamo na torze veže. V päte veže sme vymurovali kavernu, ktorá mohla spôsobiť 'odtrh' plášťa. Veža je jedným z najstarších objektov hradu, a preto sa záchrana murív považuje za najdôležitejšiu,“ doplnil vedúci záchranných prác. Projekt finančne podporili okrem obce Cerová Fond Telekom pri nadácii Pontis, Nadácia EPH a Ministerstvo kultúry SR.
Téma TASR