V Bibiane vystavujú najstarší úplet na svete i blahobytné brucho

TASR, 7. marca 2013 13:22

Návštevníci medzinárodného domu umenia pre deti sa prostredníctvom výstavy zoznámia s históriou odievania, ale aj z rôznymi textilnými materiálmi a spôsobom ich spracovania.

Foto: Michal Svítok/TASR
Bratislava 7. marca (TASR) - Hravú výstavu pod názvom Oblečený čas dnes sprístupnia v bratislavskej Bibiane. Malí i veľkí návštevníci medzinárodného domu umenia pre deti sa prostredníctvom nej zoznámia s históriou odievania, ale aj z rôznymi textilnými materiálmi a spôsobom ich spracovania. "Mohla by splniť aj určitú úlohu v oblasti výučby dejepisu. Dejepis sa dá vyučovať ako thriller alebo ľúbostný román, nielen memorovaním letopočtov," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii k interaktívnej výstave jej autorka Ingrid Abrahamfyová.

Výstava deťom poskytne prehľad vývinu odievania v rozpätí niekoľkých tisícročí. Jednotlivé obdobia - Egypt, Kréta a Mykény, antické Grécko a Rím, byzantská, románska, gotická a renesančná móda, barok a rokoko, 19. storočie, sú výtvarne spracované a doplnené o stručné informácie o historických odevoch a udalostiach. Tie ponúkajú aj tzv. technologické terče, na ktorých je kresbou vysvetlený pôvod a spôsob spracovania textilných materiálov (hodváb, ľan, bavlna, konope, ovčia a lamia vlna, angorská a kašmírska vlna). S rôznymi látkami sa možno zoznámiť aj prostredníctvom tovaroznaleckej skrinky, ktorá je nainštalovaná v časti venovanej obdobiu renesancie.


Tu bude player


Deti si budú môcť vyskúšať ako sa kedysi tkalo a ako sa ľudia cítili v šatách a módnych doplnkoch z rôznych historických období. Obliecť sa môžu do imperátorskej tógy, rokokovej krinolíny, gotického kostýmu či rytierskeho brnenia. Dozvedia sa o tom, že pletenie vynašli francúzski muži v ranom stredoveku, že prvé vyšívačky boli Angličanky z ranogotických kláštorných škôl a obdivovať môžu aj najstarší úplet na svete. "Vyrábal sa v Egypte. Predpokladá sa, že bol robený z jemných ľanových vlákien a tvoril základ oblečenia Egypťanov. Rimania ho obdivovali, kupovali a nazývali ho snežná žihľava," uviedla pre TASR Ingrid Abrahamfyová.

Výstava, ktorá deťom ukáže ako sa v priebehu dejín menil kanón krásy, prekvapí tiež módnymi výstrelkami, ktorými si ľudia odjakživa komplikovali život. V období renesancie, keď sa do módy opäť dostali plnšie postavy, to bolo tzv. blahobytné brucho a blahobytný zadok. Aj tie možno vidieť na výstave Oblečený čas, ktorá je verejnosti prístupná od 8. marca do 9. júna.

Téma TASR