Ako dlho sa dá tajiť, že je dievča bez domova?

Školský servis, 20. februára 2019 14:11

Bezdomovectvo – nevšedná téma v literatúre, ešte ojedinelejšia v knihách pre mladých čitateľov.

Bratislava 20. februára (SkolskyServis.sk) - Novinka Tu, kde bývam, ktorá práve vychádza vo Vydavateľstve SLOVART v preklade Jany Vlašičovej, sa venuje práve tejto problematike.

Americká autorka Brenda Rufener si bezdomovectvo ako tému svojho debutu nevybrala náhodou. Okrem písania sa totiž profesionálne venuje tínedžerom bez domova a háji ich práva.

Hlavná hrdinka sedemnásťročná Linden skrýva pred všetkými veľké tajomstvo. Prespáva v škole. Aj počas dňa sa snaží byť takmer neviditeľná, venuje sa len školskému časopisu a dvom najbližším kamarátom. Všetko sa zmení, keď hlavná hviezda školy Bea príde do triedy s poranenými ústami. Linden to nemôže nechať len tak. Stojí pred ťažkým rozhodnutím. Ak má pomôcť spolužiačke, musí sa znovu postaviť vlastnej minulosti, rovnako poznačenej násilím. To však znamená porušiť všetky pravidlá, ktoré si kvôli prežitiu stanovila, a nechať na povrch vyplávať dávno pochované tajomstvá.

Román Tu, kde bývam vychádza v edícii ako úspešné tínedžerské klasiky Charlieho malé tajomstvá Stephena Chboskyho, Mŕtve dievča neklame Jaya Ashera a Daj mi tvoje meno Andrého Acimana.


Téma TASR