Tohtoročný 59. Hviezdoslavov Kubín má celoštátnych víťazov

TASR, 24. júna 2013 7:40

Prvenstvo za prednes poézie získala Martina Justusová z Trnavy a prózy Henrieta Virágová z Nitry.

Pavol Országh Hviezdoslav Foto: TASR
Dolný Kubín 24. júna (TASR) – Slávnostným vyhodnotením vyvrcholil v sobotu 22. júna večer v Oravskom múzeu P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne 59. ročník celoštátnej súťažnej prehliadky v umeleckom prednese poézie a prózy, tvorbe detských recitačných kolektívov a divadiel poézie Hviezdoslavov Kubín.

Prvenstvo za prednes poézie získala Martina Justusová z Trnavy a prózy Henrieta Virágová z Nitry. Kategóriu dospelých recitátorov ovládol známy televízny a rozhlasový redaktor Peter Zemaník z Banskej Bystrice. Medzi detskými recitačnými súbormi triumfovala Bodka z Veľkého Krtíša a v konfrontácii divadiel poézie Kremeň na ceste z Levíc.

Členka odbornej poroty, pedagogička umeleckého prednesu Marta Vilhanová vyzdvihla tvorivú energiu a nápady talentovaných interpretov. "Ponúkli množstvo výrazových polôh a významových vrstiev, preto naše rozhodovanie, kto bol najlepší, nebolo vôbec jednoduché. Výkony, ktoré sme napokon ocenili prvenstvami, boli naozaj skvostné," prízvukovala.

"Môžeme byť veľmi spokojní. Podstatné je, že všetky súťažné kategórie naozaj žijú a o budúcnosť Hviezdoslavovho Kubína sa tak nemusíme vôbec báť," skonštatovala jeho dlhoročná organizátorka Jaroslava Čajková z Národného osvetového centra. "Jubilejný 60. ročník bude v znamení spomienok, no aj moderných trendov prenikajúcich do našej literatúry," dodala pre TASR.
Téma TASR