Zóna bez peňazí na Gymnáziu Jána Hollého v Trnave

RNDr. Andrea Bánová, 13. novembra 2018 11:35

Komunitná akcia ožila v Trnave aj vďaka GJH

Nikde nekončiace kopy prinesených vecí Foto: Anton Prázdnovský


Trnava 13. novembra (SkolskyServis.sk) - Zóna bez peňazí, pôvodne malá komunitná akcia, ktorá sa konala od roku 2011 v rôznych mestách Slovenska, si našla svoju cestu na pôdu nášho gymnázia. Po získaní nových organizátorov spätých s našou školou sa konala v dňoch 26.-27.októbra 2018. Škola ponúkla svoje priestory počas víkendu trnavskej verejnosti, poskytla akcii zázemie, podporila dobrovoľníkov z radov žiakov a pedagógov.

Čo je Zóna bez peňazí?

Je to akcia, ktorá podporuje recyklovanie, výmenu vecí, ktoré ľudia nechcú alebo nepotrebujú. Vždy ide o veci čisté, funkčné a kompletné. Nie je len pre ľudí, ktorí sú odkázaní na charitu, ale aj pre tých, ktorí majú vecí nadbytok a dokážu ich posunúť do rúk tým, ktorí ich potrebujú. Môže to byť aj výmenný obchod. Niečo prinesiete a keď sa vám niečo zapáči, môžete si to zobrať so sebou. Nemusíte ale priniesť nič a domov odísť s niečím, čo vás poteší. A aj naopak. Priniesť a nič nevziať. Veď sami často dostanete darček, ktorý sa vám nehodí, kúpite vec, ktorú nevyužijete. Veci tak dostávajú druhú šancu na život.

Ako to celé prebehlo?

Priestory školy žili Zónou už od piatkového poludnia. O tretej popoludní sa škola otvorila pre tých, ktorí veci nosili. Dobrovoľníci – naši žiaci – pomáhali tieto veci preberať a triediť, neúnavne pracovali do neskorých večerných hodín a v sobotu od skorého rána. Vymenili tak svoj voľný čas, počas ktorého sa ich rovesníci zabávali a oddychovali za pomoc iným. Odpracovali veľa hodín len za pekný úsmev, úprimné poďakovanie, milé slovo, pričom im samým po celý čas úsmev z tváre neschádzal ani pri tých obrovských a neustále rastúcich kopách vecí, keď už aj samotní organizátori začali pochybovať, či sa to dá zvládnuť. Dievčatá a chlapci vykonali kus obrovskej práce. Dobrovoľne, nezištne a z vlastného presvedčenia. Tí, ktorí sa Zóny niekedy zúčastnili, vraveli, že ešte nikdy toľko vecí nebolo. V sobotu o deviatej hodine sa brány školy otvorili pre širokú verejnosť. Prišlo neskutočne veľa ľudí z Trnavy a okolia, a každý si u nás niečo vybral. Nebolo to len oblečenie, ale aj doplnky, knihy, hry, dekorácie, keramika, topánky, kočíky, elektronika a šperky.

A čo s vecami ktoré zostali?

Dostali šancu v sociálnych zariadeniach pri Trnave, časť odišla do centrálneho skladu secondhandov v Rumunsku, časť poputuje do Afriky a z nepoužiteľného šatstva sa vyrobia zatepľovacie materiály.
A na záver len môžme skonštatovať, že akcia sa rozhodne vydarila a bolo neskutočné, koľko sa našlo ľudí, ktorí doniesli veľakrát hodnotné veci, koľko ľudí pomáhalo, koľkým ľuďom sme spravili radosť a možno aj tie Vianoce...

Téma TASR