Žiaci OA v Šuranoch boli na podujatí Na stránkach histórie

Helena Rusnáková, PaedDr., 17. marca 2017 14:44

V rámci podujatí k Mesiacu knihy usporiadalo Mestské kultúrne stredisko a Mestské múzeum Šurany pre žiakov základných i stredných škôl podujatie Na stránkach histórie.

Žiaci OAv Šuranoch boli na podujatí Na stránkach histórie Foto: Helena RusnákováŠurany 17. marca (SkolskyServis.sk) - Prvý cyklus prezentácie starých knižných tlačí a knižného fondu zo zbierok múzea sa uskutočnil dňa 14.marca 2017 v priestoroch šurianskej synagógy. Podujatia sa zúčastnili žiaci 1.a 2.ročníka Obchodnej akadémie. RNDr. Miroslav Eliáš, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska v Šuranoch a správca múzea žiakom priblížil počas prezentácie viacero publikácií z knižničného fondu a zo zbierky múzea. Žiaci mali možnosť vyskúšať si čítanie švabachu, prezrieť si ročenky šurianskych škôl z 1.polovice 20.storočia, vidieť prvú knihu napísanú v slovenskom jazyku o Žofii Bosniakovej, oboznámiť sa s dielom Michala Matunáka, Laca Zrubca, Karola Mühlbecka a mnohých ďalších významných osobností, ktorých meno sa spája so Šuranmi a vo svojich dielach zanechali mnoho zaujímavého zo života ľudí regiónu. Okrem knižných publikácií sa mali možnosť žiaci oboznámiť s časopiseckou literatúry, k nahliadnutiu im bol k dispozícii obrázkový časopis Světozor vychádzajúci v 2.polovici 19.storočia,ako i noviny Slovenská jednota, ktoré vychádzali počas 2.svetovej vojny.

Žiaci OAv Šuranoch boli na podujatí Na stránkach histórie Foto: Helena Rusnáková


Väčšina prezentovaných publikácií múzeu darovali, niektoré múzeum zakúpilo. Miroslav Eliáš názorne ukázal na obrázkoch, v akom štádiu poškodenia sa niektoré knihy dostali do múzea a v akom stave sa nachádzajú po reštaurácii. Vysvetlil žiakom, že každé dielo má pre každú ďalšiu generáciu hodnotu, že i staré knihy je potrebné uchovať a starať sa o ne.

Žiaci si podujatie pochvaľovali. Získali množstvo nových informácií, ktoré zužitkujú na vyučovacom procese.PaedDr.Helena Rusnáková

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac