Vytvorte si mapu, akú potrebujete!

Olívia Sojková, 15. mája 2017 9:08

Marek Ilenčík mladý talentovaný študent zo SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci „zahviezdil“ na prehliadke prác Stredoškolskej odbornej činnosti

Lučenec 15. mája (SkolskyServis.sk) - Nuž, popravde povedané, našincovi stačia tie z gúglu, v horšom prípade máme doma školský atlas z čias pionierov a iskričiek. Niektorí dokážu nájsť aj nejaké vychytávky – napr. katastrálnu. Sú však aj takí, ktorí si ju vedia sami vytvoriť. Patrí medzi nich aj mladý talentovaný študent zo SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci, Marek Ilenčík. Svojou prácou Cenová mapa bytov na Slovensku „zahviezdil“ na krajskej prehliadke SOČ a na celoslovenskej získal 5. miesto.
Marek Ilenčík mladý talentovaný študent zo SPŠ stavebnej Oskara Winklera v Lučenci „zahviezdil“ na prehliadke prác Stredoškolskej odbornej činnosti Foto: Archív Mareka Ilenčíka

Tvoja práca bola v rámci súťaže rôzne posudzovaná. Ako to vnímaš?

Myslím si, že často ide o uhol pohľadu. U mňa vyhráva skutočnosť, či som dokázal zlepšiť sám seba.

A dokázal?

Jednoznačne. Pracoval som v programoch PostgrSQL, PostGIS, QGIS... sú to voľne dostupné programy hlavne pre vysokoškolákov. Naučil som sa „vytvoriť“ mapu, akú práve potrebujem. Ja som si za tému vybral cenovú mapu bytov na Slovensku, ale možnosti sú prakticky neobmedzené.

Je to až také ťažké?

Vzhľadom na fakt, že sa spracúva množstvo údajov, ktoré je potrebné dostať do podoby virtuálnej a aj reálnej mapy, je to náročná a zodpovedná práca. Prepojenie informatiky – geografie a geodézie prináša nový odbor geoinformatiku. Myslím si, že ich vzájomné spojenie je dosť náročné, ale prináša nový pohľad na svet.

Takže je potrebné veľa sa učiť. Si bifľoš?

Ak to znamená, že je potrebné naučiť sa množstvo odbornej terminológie a informácií, tak v treťom ročníku som ním rozhodne bol. Je to však nutnosť, bez ktorej sa to nedá. A ten, kto dokáže tieto informácie využiť, sa určite nestratí.

A čo tí spolužiaci, ktorí sa neučia?

Neverím, že sú takí, pretože Tí, ktorí sa neučia v škole, sa učia v živote. V škole je to ale často intenzívnejšie a musím povedať, že za štyri roky na stavebnej priemyslovke mi škola dala veľa.

Neoľutoval si svoje rozhodnutie prísť spod Tatier, zo Šuňavy, do Lučenca?

Určite nie. Naučil som sa učiť sa a použiť svoje vedomosti v praxi. Rozhodol som sa pokračovať v štúdiu v odbore GIS aj na vysokej škole, pravdepodobne v zahraničí.

Počas štúdia bývaš a žiješ u svojich starých rodičov. Čo by za to dali mnohí, mať rodičov na pár stoviek kilomentrov.

Mám veľmi dobrý vzťah k rodičom, veď nerobím nič zlé a som rád, že sú so mnou spokojní, ale aj moji starí rodičia sú úžasní...

Marek našiel vďaka škole svoj vysnívaný odbor, ale možno aj vzťahy, ktoré nemá každý šťastie prežiť. Je to hlava otvorená a je jasné, že si vie vytvoriť aj svoju osobnú mapu.Olívia Sojková

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac