Výstava Tramontána na hrade sa teší pozornosti návštevníkov

PaedDr.Helena Rusnáková, 18. januára 2019 11:58

Na výstave, ktorej organizátorom je ARTEM Gallery, máme možnosť získať príjemné umelecké zážitky pohľadom na vystavovanú umeleckú fotografiu, keramiku, dizajn a maľbu.

Nové Zámky 18. januára (SkolskyServis.sk) - V priestoroch reprezentačnej galérie na Západnej terase Bratislavského hradu sa dňa 10.januára konala vernisáž mimoriadnej výstavy umeleckej skupiny Tramontána, za osobnej účasti jej autorov výstavy, ktorými sú Juliana Hadvigová – Vadkerti, Štefan Janco, Stanislav Bajer a Ľudovít Jelenák.

Výstava Trmaontána Foto: Archív J. Hadvigovej-Vadkerti


Skupina výtvarníkov s malými obmenami spolu vystavuje od roku 2012.

„ Stretnutie viacerých generácií, výtvarných techník a štýlov prináša vietor do výstavných siení, ktorý sa po prehliadke výstavy upokojí a ako slnkom zohriaty odchádzate späť do víru svojich životov. Avšak v každom zostávajú pocity a vnútorné zážitky z videného.

Svetlo je, i bude stále svetlom. V každom okamihu je však iné. To isté platí aj pre umenie. Jeho dnešok je najbúrlivejší v celej jeho histórii. Vďaka všetkému, čo nás obklopuje. Jedinec je súčasťou umenia doby. V nej vynikajú rozdielne umelecké prejavy, medzi ktoré radím výtvarné skupiny, ktoré charakterizuje originalita. A takou je Tramontána.

Výstava Tramontána Foto: Archív J. Hadvigovej-Vadkerti


Tramontána je chladný severný vietor, ktorý je predzvesťou pekného počasia. Obvykle fúka na bóre, alebo po daždi z hôr. Je príjemný, bez nárazov. Čím je ďalej od pobrežia, dvíha väčšie vlny." hovorí Ľuboslav Moza, kurátor výstavy.

Výstavu si môžeme pozrieť do 7. februára. Od 8. februára bude sprístupnená milovníkom výtvarného umenia v Galérii Fontána v Piešťanoch.


foto: z archívu J.Hadvigovej - Vadkerti
 

PaedDr.Helena Rusnáková (OA Šurany)

Stredoškolská učiteľka predmetov nemecký jazyk a dejepis.

Téma TASR