Vyrobte si veľkonočného zajačika

Ing. Zuzana Bučková, 15. apríla 2017 10:09

Žiaci SOŠ Rakovice odboru viazač – aranžér kvetín majú množstvo nápadov, ako si po zime rozveseliť interiér aj exteriér našich príbytkov.

Foto: Ing. Zuzana Bučková


Rakovice 15. apríla (SkolskyServis.sk) - S príchodom jari a veľkonočných sviatkov študenti Strednej odbornej školy Rakovice na odbornom výcviku trénujú zhotovovanie rôznych aranžmánov z jarných kvetín, či už zo živých (primuly, hyacinty, krokusy, tulipány, narcisy), alebo z látkových, trvanlivých, doplnené prírodnými materiálmi, ako sú konáriky, zeleň, suchý materiál. Na dekoráciu sa používajú rôzne stužky, zapichovacie ozdoby, vajíčka a iné jarné doplnky. Z farieb sú aktuálne pre tento rok žltá, oranžová, cyklámenová, ružová, fialová, biela, zelená. Trendy sú kombinácie tón v tóne, prírodný vzhľad, jednoduchosť, čistota, sklo, minimalizmus.

Žiaci SOŠ Rakovice odboru viazač – aranžér kvetín majú množstvo nápadov, ako si po zime rozveseliť interiér aj exteriér našich príbytkov. V aranžérskej dielni pripravili návod, ako si vytvoriť netradičného veľkonočného zajačika zo sena. Takáto dekorácia vám vydrží aj niekoľko sezón a obdiv okolia vás určite neminie.

Foto: Ing. Zuzana Bučková


Materiál : seno, ozdobný drôt na cievke, kartón, umelý kvet, stuha
Náradie : kliešte na drôt, kancelárske nožnice, tavná pištoľ, čierna fixka

Foto: Ing. Zuzana Bučková


Postup :
Zo sena vytvarujeme guľatú hlavu, ktorú dôkladne stlačíme a obtočíme drôtom. Na jednej strane ju mierne sploštíme, aby stála na podložke. Týmto istým spôsobom vyrobíme telo, ktoré je o niečo väčšie ako hlava.

Foto: Ing. Zuzana Bučková


Foto: Ing. Zuzana Bučková


Na kartón si nakreslíme dlhé úzke uši, vystrihneme ich a obalíme senom. Stiahneme drôtom a na konci vytvarujeme úzku špičku.

Foto: Ing. Zuzana Bučková


Ďalej vyrobíme zo sena labky tak, že ho po dĺžke preložíme a stiahneme drôtom, na jednom konci silnejšie, pričom vytvoríme špičku. Horné labky majú byť menšie ako spodné.

Foto: Ing. Zuzana BučkováPomocou taviacej pištole prilepíme hlavu s telom a k telu labky. Poriadne pritlačíme a počkáme, kým lepidlo zaschne.

Foto: Ing. Zuzana Bučková


Dozadu nezabudneme prilepiť chvostík v tvare gule, ktorý sme vytvorili tak isto, ako hlavu. Chvostík nám zabezpečí stabilitu zajaca.

Foto: Ing. Zuzana Bučková


Nožnicami si pripravíme diery do hlavy, do ktorých kvapneme pomocou taviacej pištole lepidlo a zapichneme uši.

Foto: Ing. Zuzana Bučková


Celého zajaca začistíme, obstriháme nožnicami.

Foto: Ing. Zuzana Bučková


Na kartón nakreslíme oči a 2 zuby rôznej veľkosti. Vystrihneme.

Foto: Ing. Zuzana Bučková


Foto: Ing. Zuzana Bučková


Fúzy zhotovíme tak, že niekoľko pevných stebiel slamy ošúpeme, ostriháme na rôznu dĺžku, v strede spojíme drôtom. Ňufák môžeme vytvoriť z vysušeného stredu väčšieho kvetu, prípadne gombíka, alebo iného vhodného predmetu. Všetky tieto súčasti prilepíme na hlavu.

Foto: Ing. Zuzana Bučková


Hotového zajačika môžeme ozdobiť stužkou, kvetom, prípadne iným doplnkom.

Žiaci SOŠ Rakovice odboru viazač – aranžér kvetín majú množstvo nápadov, ako si po zime rozveseliť interiér aj exteriér našich príbytkov. Foto: Ing. Zuzana Bučková


Ing. Zuzana Bučková, učiteľka odborných predmetov

SOŠ Rakovice

Téma TASR