Exkurzia do poľských koncentračných táborov v Osvienčime a Brezinke

Monika Masaryková, 5. októbra 2018 11:46

Toľko osudov, trápenia, nešťastia! ...

Foto: Archív Gymnázia Krompachy


Krompachy 5. októbra (SkolskyServis.sk) - Exkurziu do poľských koncentračných táborov v Osvienčime a Brezinke organizuje Gymnázium Krompachy už 16 rokov. Našou prvou zastávkou bol Osvienčim a po ňom neďaleká Brezinka. Prekvapilo nás, koľko ľudí sa spolu s nami prišlo pozrieť na tiet miesta pripomínajúce hrôzy vojny. Nechcelo sa nám veriť, čo bol človek schopný človeku urobiť...toľko osudov, trápenia, nešťastia! Väčšina väzňov našla svoju smrť v plynových komorách. História tábora siaha do rokov 1940 až 1945, kedy dochádzalo k masovým popravám. V Osvienčime zahynulo približne 1,5 milióna nevinných ľudí v plynových komorách, v dôsledku vyhladovania alebo ťažkých prác. Konali sa tu aj nehumánne experimenty. Najväčšiu vinu za experimenty nesie Josef Mengele.

Nasledujúci deň bol veselší – predpoludnie sme strávili v prekrásnom, slnečnom Krakove, ktorého atmosféru sme si vychutnali pri prehliadke Wawelu, Jagelovskej univerzity a hlavného námestia plného turistov, stánkov so suvenírmi a atrakciami.

V popoludňajších hodinách sme sa presunuli do Wieličky a náš výlet sme ukončili prehliadkou úchvatnej soľnej bane, ktorá je 327 metrov hlboká, má 9 poschodí a schody dolu sme ani nepočítali!

Foto: Archív Gymnázia Krompachy


Plný dojmov a zážitkov sme sa pred polnocou vrátili domov a už teraz závidíme budúcoročným tretiakom, ktorí pôjdu v našich šľapajách.

Foto: Archív Gymnázia Krompachy

Monika Masaryková (Gymnázium Krompachy)

Som študentka gymnázia. Rada čítam,píšem a zaujíma ma i herectvo. Ešte si nie som istá,čo chcem v budúcnosti robiť

Téma TASR