V Šuranoch spomínali na generála M. R. Štefánika

Branislav Jakab, 8. mája 2018 7:42

Slávnosť usporiadalo Mesto Šurany v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v areáli Obchodnej akadémie, kde sa nachádza socha M. R. Štefánika.

V Šuranoch spomínali na generála M. R. Štefánika Foto: Branislav Jakab


Šurany 8. mája (SkolskyServis.sk) - V meste Šurany sa v piatok 4. mája 2018 vo večerných hodinách konala spomienková slávnosť pri príležitosti 99. výročia úmrtia slovenského velikána, generála Milana Rastislava Štefánika a 100 rokov vzniku Československej republiky. Slávnosť usporiadalo Mesto Šurany v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v areáli Obchodnej akadémie, kde sa nachádza socha M. R. Štefánika.
Na úvod si prítomní vypočuli báseň v podaní žiaka šurianskeho Gymnázia Adama Šutku. Riaditeľ šurianskeho Mestského kultúrneho strediska RNDr. Miroslav Eliáš prítomným povedal o živote generála.

V Šuranoch spomínali na generála M. R. Štefánika Foto: Branislav Jakab


„Svojim životom, skutkami, ale aj úžasnou energiou musí oslovovať celé politické spektrum, najmä v čase neľahkých krízových, kde zvlášť kríza mravná ničí životy mladých ľudí, či nevinných občanov Slovenska, Európy, ale aj sveta. Práve morálne zlyhanie spôsobili ničivý požiar, či finančných, hospodárskych alebo spoločenských. Práve preto netreba zabúdať na jeho odkaz pre politikov: Národu sa nedáva, len žobrákovi sa dáva. Národu sa treba obetovať.“ povedala vo svojom príhovore poslankyňa NR SR Mgr. Eva Smolíková a dodala: „Preto len ľudí pevného charakteru, predsavzatia vytrvalosti pre nich niet inej možnosti a my nesmieme zabúdať to Štefánikovské: Veriť, milovať, pracovať. A tak ako Štefánik napokon pre nás doslovne na našu národnú dosku priklincoval: Poctivosť nie je slovo, to je logický dôsledok života.“

Súčasťou spomienkovej slávnosti bol akt kladenia vencov pri sochu M. R. Štefánika.


Súčasťou spomienkovej slávnosti bol akt kladenia vencov pri sochu M. R. Štefánika.

Téma TASR