Tilgnerka v divadle na PUNK ROCKU!

Nicol Rácová, 22. septembra 2017 13:47

Do divadla zo školy chodievame často a zvyčajne to bývajú zaujímavé večery.

Bratislava 22. septembra (SkolskyServis.sk) - Ani predstavenie Punk Rock, ktoré sme si pozreli v predpremiére na Novej scéne utorok 12.9.17, nebolo výnimkou. Zo začiatku ide o Komédiu s veľkým „K“. Miestami ani samotní herci nevedeli udržať smiech. Ale potom...
Z predstavenia PUNK ROCK Foto: Facebook NSPrvá scéna doplnená punkrockovými skladbami sa začína novým, drzým a tajomným dievčaťom – Lilly, ktorá prišla na strednú školu. Wiliam, hlavná postava, ju stretne ako prvý. Chalanisko milý, ochotný zniesť jej aj modré z neba. Neskôr prichádzajú ďalšie postavy. Cissy – babenka, ktorá je síce pekná, ale aj hlúpa. Chodí s Benettom, ktorý je vnímaný ako cool chalan, hoci neskôr vyjde najavo, že to jeho správanie je vlastne šikanovanie a nikomu nie je príjemné. Bennett vždy dostane to, čo chce. Najradšej provokuje tichého šprta Chadwicka, ktorý ho vytáča práve svojou inteligenciou. Trochu mu vzdoruje Tanya - dievča s veľkými okuliarmi, ktoré je až po uši buchnuté do svojho profesora a je presvedčená o rozprávkovej budúcnosti s ním a ich 4 deťmi. A nakoniec nám ostáva Nicholas, ktorý má povesť sukničkára, je neuveriteľne cool, ale v skutočnosti nikdy nechodil so žiadnou babou.
Na počudovanie títo rôzni ľudia tvoria jednu partiu a tvária sa ako kamaráti. Ak si myslíte, že tu budú riešiť typické problémy študentov (ako sa nestíhajú učiť, ako majú 9 hodín 3-krát do týždna, alebo ako im došli dáta), tak ste na omyle. Tu ide ozaj do tuhého. Postupne sa postavy vyvíjajú a hra naberá úplne iný smer. Nevinná študentská komédia sa mení na drámu, kde nechýbajú ani nadávky, strieľanie či „šteklivejšie“ scény. Divákom sa odhaľujú tie najtemnejšie stránky každej postavy. Vznikajúca láska medzi Lilly a Nicholasom je začiatkom konca. Beny je ako odtrhnutý z reťaze. Už neubližuje len Chadwickovi, ale všetkým naokolo. Nikto nemá dovahu ozvať sa mu, postaviť sa proti, boja sa? Temné Wiliamovo tajomstvo vypláva na povrh. Pocity viny z minulosti a jeho problémy súčastnosti vyvrcholia smútkom nad smrťou obľúbeného profesora a majú za následok zmenu osobnosti. Z milého chlapca sa stáva človek, ktorý nenávidí „svoje vlasy, svoj dych, sám seba a tých naokolo“. Chadwick sa vzoprie a začne rozprávať „o konci“....

Ja osobne som si myslela, že sa Chadwick zabije, no nakoniec to dopadlo úplne inak. Ale to vám už neprezradím... Nedám ruku do ohňa, že sa vám to všetkým bude páčiť, ale mne aj spolužiakom sa to páčilo. Ide však o hru, ktorú stačí vidieť raz. Donúti vás premýšľať o sebe samom, o svojom živote, o svojich priateľoch. Možno si aj vy uvedomíte, že aj keď si myslíte, že človeka poznáte, nikdy neviete, čoho je V SKUTOČNOSTI SCHOPNÝ... Rovnako aj to, že kým 99 percent ľudí je normálnych a v pohode zvláda bežný život, to jedno percento je schopné urobiť vplyvom situácie nepredvídateľné veci... Ak o inscenácii nič vopred neviete, je pre vás šokom. Postupne zisťujete info a veci dostávajú súvislosti... Pretože toto je americká hra, ktorá je dosť odlišná od pomerov na Slovensku. Alebo ani nie... Ako hovorí režisér S. Spružinský: ,,O hre a o jej postavách, ich správaní predovšetkým PREMÝŠĽAJTE. Mnohí dospelí hovoria o súčasnej mládeži ako o generácii povrchnej a bezcitnej. Myslím, že to tak nie je. Je to možno generácia o niečo viac zmätená... Ale ja by som sa im ani nečudoval. Kto by dnes zmätený nebol?!“ (www.punkrock.sk)

Ak by ste chceli s triedou navštíviť toto predstavenie, vrelo ho odporúčame. Viac sa dozviete TU


Nicol Rácová, Septima A
Spojená škola ZŠ a G, Tilgnerova 14, Bratislava
Foto ilustračné zo stránky FB www.punkrock.sk, na predstavení sa nesmie fotiť.


Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac