Tento dom strážim ja. Lemmy

Mária Škultétyová, 2. augusta 2017 6:53

S dvoma Ľubošovými synmi som už robila rozhovor. Rada by som aj s tretím, lenže ten nerozpráva. Preto sa budem pýtať Ľuboša.

Foto: TASR

Bánovce nad Bebravou 2. augusta (SkolskyServis.sk) - Občas ich ráno vidím z okna. Ľuboša a Lemmyho. Vykloním sa, aby sme sa pozdravili a povedali pár slov. S Ľubošom. Lebo Lemmy nerozpráva, Lemmy je pes. Keď sme sa rozprávali naposledy, Ľuboš povedal: „Je to môj tretí syn. Akurát dnes má rok. Pochádza z deviatich súrodencov a poobede sa všetci stretneme na oslave.“ O pár dní sa opäť vidíme. Vykloním sa, pýtam sa, aká bola oslava. „Super, prišli všetci deviati a dostali pudingovú tortu,“ hovorí Ľuboš.

Keď kráčam okolo ich domu, Lemmy stojí pri bráne so svojou fotkou a nápisom Tento dom strážim ja. Lemmy. Zastavím sa pri ňom, pýtam sa na Ľuboša a na Soničku. Lemmy sa na mňa ticho pozerá, ale neviem, čo by mi chcel povedať. Nehavčí ako tí dvaja, ktorých som cestou videla stáť pred domom so psou búdou. Lemmy nemá búdu. Lemmy má otvorené dvere na verande.

Učila som Ľubošovu manželku Soňu, učila som ich synov Ľuboša a Michala, Soni a Michalovi som bola triedna, iba otca Ľuboša som neučila. Ale poznám ho dobre. Všetkých ich poznám ako milých a dobrých Ľudí. Ľudí, pre ktorých je pes členom rodiny.

Práve to ma priviedlo k myšlienke porozprávať sa na tému Človek a pes. Poďme sa teda pýtať Ľuboša Dúckeho, ktorý má ku psom láskavý vzťah.

Ľuboš, Lemmy nie je váš prvý pes.

Náš prvý psík bol Ozzy. Kúpili sme si ho, keď sme sa presťahovali z paneláku do rodinného domu. Prežil s nami, a predovšetkým my s ním, naozaj jedenásť krásnych spoločných rokov.

Poznala som Ozzyho. Viem, že keď mal chuť ísť k potoku, vždy ti priniesol vychádzkové topánky. Čo všetko ešte vedel ?

Bol to naozaj (ne)skutočný havko, bol právoplatným členom našej rodiny. Bol veľmi krásny, rozumný a celý svoj psí život bol určite šťastný a on nám spätne dával veľa lásky a životnej energie. Správali sme sa k nemu po celý jeho život slušne, no a on nám nastavil rovnaké zrkadlo. Poslúchal nás na slovo (vrátane všetkých základných psích povelov) a nikdy sme s ním nemali nejaké trápenia a problémy.
Foto: Mária Škultétyová

Keď Ozzy odišiel, bolo vám veľmi smutno. Už to prebolelo?

V deň, keď odišiel do psieho nebíčka, bola to strašná rana pre nás všetkých. Máme ho stále pri sebe, pochovali sme si ho na dvore a má dôstojný hrobček s pomníkom. Keď nám Ozzy navždy zaspal, zapovedali sme sa, že už nikdy nechceme žiadneho iného psíka, no vydržali sme to iba rok. Kamarátkina labradorská sučka porodila deväť krásnych šteniatok a my sme sa boli na ne pozrieť. Keď sa dvojtýždňový Lemmy priplazil k mojim rukám a vzal som ho do náručia, tak v tú chvíľu som vedel, že my dvaja jednoducho navždy patríme k sebe. Dnes už má rok, taktiež je veľký fešák a rozum a dôvtip mu veru tiež nechýba.

Aké plemená ti učarovali?

V mojich očiach je každý psík jedinečné a krásne stvorenie, nech už patrí k akémukoľvek psiemu plemenu. Ak by som si však mal vybrať spomedzi toľkých druhov, najviac mi učarovali práve spomínané retríverské plemená psov. Jednak kvôli svojmu milému zovňajšku, no v neposlednom rade tiež kvôli ich oddanej, priateľskej a láskavej povahe voči svojmu majiteľovi. Ja veľmi dobre viem, o čom vravím.

Keď som sa Soničky pýtala, aký je Lemmy, povedala, že má inú povahu než Ozzy, že Ozzy bol prítulný, taký milučký. Aký je teda Lemmy?

Lemmy je naozaj krásny a taktiež aj rozumný psík. Povahovo je však iný, než bol Ozzy. Ak by sme ich mali porovnať, tak Ozzy bol pokojný gentleman a Lemmy je skôr temperamentný roztopašník. Je neuveriteľne akčný, sám niekedy nerozumiem tomu, kde sa v ňom berie toľko energie. Dokáže nás všetkých unaviť stálym aportovaním a dlhými prechádzkami. Rovnako ako Ozzy, tak aj Lemmy je labradorský retríver. Lemmy má výraz zabijaka, no opak je v tomto prípade pravdou. Je milý, hravý a veľmi miluje spoločnosť, predovšetkým deti. Napokon, labrador patrí medzi plemená, ktoré cvičia na vodenie nevidomých ľudí, a tiež ich využívajú ako terapeutov. Kdesi som čítal, že láska sa nedá kúpiť za peniaze, no podľa mňa to pravda nie je. Ak si kúpite psíka, kúpite si aj lásku. Je to jednoducho jediný tvor na tomto svete, ktorý vás má radšej ako seba samého. Každý kto nás bližšie pozná a vie, ako sa má Lemmy pri nás, povie: „Chcel by som byť psom v rodine Dúckych“  Spáva s nami v jednom dome, trávi s nami všetok svoj čas, jeho psia búda je v podstate celý náš rodinný dom. Osobne nemôžem vidieť trpiaceho psíka pripútaného na reťazi a, obrazne povedané, dokázal by som priam vraždiť, keď vidím, ako niekto bezdôvodne týra alebo akokoľvek zámerne ubližuje týmto úprimným a oddaným zvieratkám.

Vráťme sa k spomínanej oslave. Aká bola ? Čo oslávenci, neštekali na seba?

Ako som už spomenul, Lemmy pochádza z deviatich súrodencov. Majiteľka ich psej mamičky, naša dobrá kamarátka Katka Ďurechová, zorganizovala spoločnú stretávku pri príležitosti ich prvých narodenín. Všetci havkovia dostali rovnaký diel z chutnej pudingovej torty a potom nastala tá pravá bavenica, nakoľko si na seba veľmi rýchlo zvykli. Kúpali sa v potoku, neprestajne spolu šantili, aportovali a popri tom všetkom dopĺňali energiu prostredníctvom ďalších psích lakociniek. Napokon sa po šiestich hodinách neustálej fyzickej aktivity psíkovia unavili natoľko, že aj Lemmymu sme museli zaobstarať odvoz domov, pretože od vyčerpania nedokázal prejsť po svojich.

Čo všetko sa už Lemmy naučil?

Lemmy prednedávnom oslávil svoje prvé (ľudské) narodeniny a naučili sme ho základné povely, ako: sadni, ľahni, ale osobne ho podozrievam z toho, že rozumie úplne všetkému, čo mu hovoríme, ibaže nám na to nevie patrične odpovedať.

Je dobrý strážca ? Vedel by zneškodniť zlodeja?

Určite je veľmi dobrý strážca, svoje domáce teritórium má veľmi dobre zmapované a každého nového návštevníka privíta s varovným štekaním. Na svoj útly vek má naozaj obrovskú silu , tí, ktorí sa s ním už hrali preťahovanú o jeho obľúbený lanový uzlík, to určite potvrdia. Nikomu by som neodporúčal preliezť plot s nekalými úmyslami a za účelom odcudzenia nášho majetku.

Foto: TASR


Keby som chcela ísť za bránu s dobrými úmyslami, ako by reagoval?

Lemmy má veľmi rád všetkých ľudí dobrej vôle a úmyslov, teda aj ich spoločnosť, no obzvlášť miluje deti. Nikomu by ani vlások na hlave neskrivil, to napokon môže potvrdiť každý, kto sa s ním už osobne stretol, zahral alebo mal tú možnosť, aby ho čo i len cez plot pohladil. Takže ak prídete s dobrými úmyslami, rozhodne sa nemusíte báť.

Svojim psom dávaš netradičné mená. Prečo Ozzy a Lemmy?

Prečo som dal našim havkom práve takéto mená ? Nie je žiadnym tajomstvom, že sme pravá rockerská rodina a Ozzy a Lemmy sú mená frontmanov svetovo známych a uznávaných metalových skupín.(OZZY OSBOURNE – frontman skupiny Black Sabbatha LEMMY KILMISTER – frontman skupiny Motörhead.)

Od psov sme sa dostali až k muzike, ku ktorej si priviedol Ľuboša aj Michala. Bol si dobrý muzikant?

Svojich dvoch synov Ľuboša a Michala som od útleho detstva viedol k hudbe a som na nich veľmi pyšný, že sú z nich dnes takí výborní muzikanti. Najskôr to bude zapríčinené tým, že ako malí počúvali namiesto rozprávok rockovú a metalovú muziku  Keď som bol mladý, pokúšal som sa svojho času hrať na bicích, no tak muzikálne zdatný, ako sú momentálne moji synovia, som veru nikdy nebol.

Čo si myslíš o tom, že pes je najvernejším priateľom človeka? Počula som, že keď jeden starý pán zomrel, jeho psík smutno posedával pred domom a odmietal jedlo, akoby chcel odísť za ním.

Pes je bezpochyby najvernejším priateľom človeka a teraz to chápeme s mojou manželkou Soničkou ešte intenzívnejšie, presnejšie odvtedy, odkedy máme nášho Lemmyho. Pes vás totižto nikdy nesklame ako niektorí „priatelia“. Čím viac spoznávam charakterové črty niektorých ľudí, o to viac si vážim psíkov.

Na záver ťa poprosím o pár slov pre Lemmyho. Keď článok vyjde, určite mu to prečítaj.

Lemmy, vďaka tebe opäť máme so Soničkou troch „synov“ a navždy budeš ďalším právoplatným členom našej krásnej rodiny.


Foto: TASRTéma TASR