Súťaž Victoria Regia je na tému Kvety a móda

TASR, 20. septembra 2017 11:17

V sobotu 23. septembra sa uskutoční v centre kúpeľného mesta aj tradičné Kvetinové korzo s alegorickými vozmi.

Piešťany 20. septembra (TASR) – Viazaním a aranžovaním kvetov sa začal dnes v Piešťanoch 24. ročník národnej kvetinovej súťaže Victoria Regia. Od štvrtka 21. do nedele 24. septembra sa verejnosť bude môcť na výstave v kultúrno-spoločenskom centre Fontána zoznámiť s najkrajšími z nich. V sobotu 23. septembra sa uskutoční v centre kúpeľného mesta aj tradičné Kvetinové korzo s alegorickými vozmi, pešími a skupinovými alegóriami. Téma tohtoročnej Victorie Regie znie Kvety a móda.
SOŠ Rakovice - Victoria Regia 2013 Foto: SOŠ Rakovice

Vyhlasovateľom súťaže je Stredná odborná škola záhradnícka v Piešťanoch. Jej riaditeľka Eva Stručková pre TASR uviedla, že majú prihlásených 27 základných škôl (ZŠ), 27 stredných odborných škôl, z toho tri z Česka a 11 profesionálnych kvetinárov. "Deti zo ZŠ majú úlohu vytvoriť kvetinovú čelenku, kytičku pre malú modelku a ozdobiť črepník. Seniori majú kvetmi ozdobiť klobúk, vytvoriť kvetinovú kompozíciu do módneho salóna a pripraviť kyticu pre módneho návrhára. Pre stredoškolákov sme vymysleli témy klobúk, kytica a výzdoba gumákov," uviedla Stručková. Už po tretí raz je vyhlásená súťaž Kytica roka, do ktorej sa môže prihlásiť v podstate každý, kto pracuje s kvetmi, prevažne však ide o ľudí z kvetinárstiev. "Téma je voľná, ide o jesennú kyticu," informovala riaditeľka školy. Dodala, že Kvetinové korzo sa v sobotu od 14. hodiny na trase z Kúpeľného ostrova po Kúpeľnú dvoranu uskutoční za každého počasia.

Súťaž Victoria Regia je už tradične neoficiálnym ukončením letnej kúpeľnej sezóny v Piešťanoch. Je pomenovaná podľa kvetu, ktorý je jedným zo symbolov Piešťan a rastie v termálnom jazierku v kúpeľoch. Kvet dostal meno po anglickej kráľovnej Viktórii, v Európe ho po prvý raz vypestovali v roku 1849. Zriadiť termálne leknové jazierka na Kúpeľnom ostrove bol nápad bulharského cára Ferdinanda, ktorý bol hosťom kúpeľov. Od roku 1935 tu okrem lekien vždy kvitne aj Victoria Regia - Viktória kráľovská, nazývaná tiež amazonská, ktorej domovom je povodie rieky Amazonka.Téma TASR