SÚŤAŽ: Rozprávka pre dospelých

Ivana Šaffová, 23. marca 2016 12:38

Ilustračné foto Foto: BKISMichalovce 23. marca (SkolskyServis.sk) - Európsky míting rozprávkových bytostí bol veľmi zvláštny. Slova sa ujal predseda Federácie dobrých a zlých síl - dedo Vševed. Jeho zápalisté slová mierili proti stereotypnému životu v rozprávkovej ríši. A vtedy sa to všetko začalo...

Rozprávkové bytosti vstali z kresiel a hlasne, rozhorčene skandovali: „ Preč s rozprávkovou ríšou ! Chceme žiť skutočný život! “ Ba neostalo len pri tom. Všetky sa rozbehli domov a začali sa chystať na veľké sťahovanie z rozprávky do skutočnosti.

Snehulienka si do značkového kufra Kappa zabalila svojich sedem trpaslíkov, ježibaba Hermína doliala Madit do nádrže svojej päťrýchlostnej metly, včielka Maja zobudila večne spiaceho Vilka a pribalila k nemu Príručku včelích prísloví, hlúpy Jano zobral Rozum do hrsti a tak sa spolu vybrali medzi ľudí.

Čert nastúpil pracovať k vysokej peci. Bolo mu tam príjemne, skoro ako v pekle. Ale pretože ten je už od prírody nespokojný so svojím údelom, dal sa aj na fušky. Po pracovnom čase (a niekedy aj počas neho) stváral čertovinky. Kde-komu znepríjemnil život a všetci sa nazdávali, že na vine sú zlé ľudské vlastnosti, pokles ceny eura či pásmo nízkeho tlaku vzduchu nad Škandináviou.

Snehulienka sa dostala do funkcie výkonnej dozorkyne nad posypom diaľníc a miestnych komunikácií. Aj ona však mala svoje hobby. Ako obchodná reprezentantka ponúkala po dedinách stopercentne antialergické periny a iný zaručene kvalitný tovar.

Vilko sa stal strážnikom, bol hrdý na uniformu security guard. Sem-tam, keď mu niekto priniesol Metaxu či Napoleona, privrel oči pri jednosmernom transporte neželaného odpadu či tovaru z podniku.

Včielku Maju tajfún osudu zavial do školy, kde pracovala ako učiteľka prírodopisu. Neustále prepisovala učebné osnovy, plány tvorila pracovné listy, kopírovala materiály, čelila tlaku rodičov zvláštnemu správanie niektorých žiakov.

Vo všetkých rozprávkových bytostiach však šarapatil čertík a navyše všetci sa snažili napodobniť ľudí. Zabudli, že ich rozprávkové srdcia sú zvyknuté na život, v ktorom dobro víťazí nad zlom.

Jedného dňa zistili skutočnú kvalitu tovaru, ktorý ponúkala Snehulienka a vyniesla jej podmienečný trest. Aj Vilko prišiel o prácu. Včielka Maja tiež nepochodila. Jej problémy so žiakmi už rieši príslušný odbor školstva.
Po prijatí mailov a sms správ sa celá „ garnitúra“ rozprávkových bytostí stretla opäť na výjazdovom rokovaní. Rozplynuli sa ich sny o raji na zemi a božskom živote. Pochopili, ako zle konali. Rozhodli sa vrátiť späť do rozprávky, čo aj urobili. A žili opäť šťastne.

No jeden z nich predsa len ostal mátať na Zemi. Neviete kto ? No predsa ten, ktorý má obrovskú radosť z toho, že sa mu tu doposiaľ darí. Je posadnutý myšlienkou, že ovládne celý svet a že už nikdy nezvíťazí dobro nad zlom.
Môžeme mu v tom zabrániť ? Môžeme ! Možno mu prejsť cez rozum, ak sa všetci vydáme na školenie do múdrej rozprávkovej ríše !


Ivana Šaffová, J.Fándlyho 6 ,
SOŠ obchodu a služieb, Školská 4, 071 01 Michalovce,

Téma TASR