Navždy sa zachová, v pamäti...

Samuel Adrien Móry, 23. januára 2013 13:03

Stužková. Áno, tak dlho ospevovaná, týždne čakaná. Reč je o stužkovej. Nie nadarmo spieva skupina Elán už štvrťstoročie o tomto výnimočnom dni alebo skôr noci.

Slávnostný nástup Foto: TASR
Nitra 23. januára (TASR) - Stužková. Áno, tak dlho ospevovaná, týždne čakaná. Reč je o stužkovej. Nie nadarmo spieva skupina Elán už štvrťstoročie o tomto výnimočnom dni alebo skôr noci. Skupine Elán a jej hitu: ,,Stužková,, dávajú každoročne za pravdu stovky maturantov. Maturitný večierok patrí k jednému z najvýznamnejších a najspomínanejších dní u každého človeka, ktorý ju zažil.

V piatok 18. januára sa konala stužková maturantov z gymnázia na Golianovej ulici v Nitre. V piatok mali maturanti voľno, pretože ich čakal predpoludňajší nácvik v PKO - hale kultúry a oddychu v Nitre. Tu sa samozrejme odohrával aj celý slávnostný večer, na ktorý určite tak skoro nikto zo zúčastnených nezabudne.

Nácvik dlho netrval. O približne jedenástej sme mali všetko precvičené a mohli sme sa vybrať každý svojím smerom. Niektorí chlapci si išli domov oddýchnuť, iní zas dokúpiť potrebné veci. Dievčatá to mali určite náročnejšie. Keďže každá chcela byť tá NAJ, nepodcenili ani rôzne skrášľovacie procedúry. Či už to bolo navštevovanie solária dlho pred stužkovou alebo kaderníčka, kozmetička, pedikúra, manikúra... V deň stužkovej mali čo robiť, aby všetko stihli načas. Nikto však nemeškal a všetci študenti boli už o 17.00 hodine zhromaždení v hale. Tu čakali na svojich rodičov a všetci sme si "tých svojich" odviedli na ich miestečko. Rodičia mali prísť na 17.30, čo všetci pekne dodržali a prišli v stanovenom čase, za čo im treba poďakovať.
Malé tortičky. Každý si našiel meno alebo prezývku na tej svojej. Foto: TASR

O šiestej sa to všetko začalo. Hudba začala hrať, študenti s vážnymi tvárami začali oficiálne nastupovať. Na každom bolo vidieť, že ide o deň "D" a na to bol aj dôkladne pripravený. Nasledoval príhovor pani riaditeľky M. Rácovej, ktorá nám študentom popriala veľa šťastia pri maturitách, ktoré nás onedlho čakajú. Nezabudla poďakovať ani našim rodičom, bez ktorých by nebolo možné usporiadať akciu takýchto rozmerov. Po úvodnom slove pani riaditeľky prišli na rad príhovory žiakov. Dojímavé slová určené našim maminám a otcom dojali všetkých - žiakov, učiteľov a hlavne našich rodičov. Potom nasledovalo ostužkovanie žiakov triednymi profesorkami. Pani učiteľky nám popriali veľa úspechov pri najbližšej veľkej skúške ale aj v ďalšom živote. Keď sme mali na hrudi zelenú stužku, spoločne sme si zaspievali študentskú hymnu Gaudeamus igitur.
Príprava IV.A na neoficiálny program. Predvádzali sme ruch železničnej stanice, kde každý zohrával nejakú funkciu. Foto: TASR

Po úvodnom ceremoniáli nasledoval slávnostný program, kde vystupovalo iba niekoľko žiakov z každej triedy. Potom večer pokračoval oficiálnym prípitkom a prišla na rad prvá večera. Večera trvala trošku dlhšie,  zábava totižto už bola v plnom prúde. Ešte však ani zďaleka nebol koniec. Nasledoval tanec s učiteľmi a rodičovský tanec, ktorý si naši zákonodarní zástupcovia so svojimi ratolesťami užívali. A potom sa začala zábava ako sa patrí. Študenti, rodičia, ale aj učitelia tancovali a tento výnimočný večer si naozaj užívali.

Postupom času prišiel čas na neoficiálny program v ktorom vystupovali všetci žiaci, každý s nejakým ,,kúskom,, za svoju triedu. Tento program bol asi najhumornejšou vložkou večera, na ktorom sa bavila celá hala. Po vystúpení šiestich tried znovu prišla na rad večera a po nej nasledovalo zapaľovanie sviečok žiakmi a krájanie torty v kruhu svojej triedy.

Myslím, že každý si tieto chvíle užíval a nikdy na ne nezabudne. Po tomto poslednom ceremoniáli nasledovala tombola, kde pani riaditeľka neskrývala radosť po výhre mixéra. Po tombole sa väčšina rodičov pobrala domov a maturanti sa začali baviť po svojom. Dobrá nálada a zábava nám vydržali až do skorého rána. Tento výnimočný večer v spoločnosti svojich spolužiakov sme si naozaj užili ako sa na maturantov patrí.

Samuel Móry, Gymnázium Golianova Nitra


Samuel Adrien Móry (Gymnázium Golianova Nitra)

Som študentom gymnázia v Nitre. Medzi moje záľuby patrí písanie rôznych článkov a reportáži, čomu by som sa chcel v budúcnosti aj venovať. Najbližší cieľ je určite dostať sa na žurnalistiku a samozrejme ju aj ukončiť :)

Téma TASR