Študenti z Partizánskeho prišli s jedinečným nápadom

Mário Mano, 24. januára 2018 10:14

Osem študentov SOŠ Partizánske, odbor obchodná akadémia prišla so super nápadom.

Študenti z Partizánskeho a ich firma s názvom EKOVERDE Foto: Mário ManoPartizánske 24. januára (SkolskyServis.sk) - Urobiť z mesta Partizánske "zelené" mesto? Prečo nie?, povedali si študenti z Partizánskeho pri zakladaní JA Firmy s názvom EKOVERDE. JA firma je vzdelávací program, ktorý sa vyučuje ako súčasť programov JA Aplikovaná ekonómia a JA Podnikanie v cestovnom ruchu II. V tejto fáze výučby si študenti zakladajú skutočnú firmu, simulujúcu akciovú spoločnosť a musia prejsť všetkými krokmi podnikania od založenia, plánovania činnosti, cez marketingový prieskum trhu, vlastnú činnosť, až po likvidáciu firmy a rozdelenie zisku ku koncu školského roka. Vďaka tejto praktickej skúsenosti, ktorá je medzi študentmi programu JA Firma veľmi obľúbená, získavajú študenti možnosť aplikovať teoreticky nadobudnuté skúsenosti o fungovaní podnikateľského subjektu okamžite v praxi. Učia sa tak nielen ekonómiu, ale aj byť zodpovednými, vedieť sa rozhodovať a viesť firmu. Toto všetko poskytuje medzinárodná nezisková organizácia JA Slovensko ktorá je lídrom v podnikateľskom vzdelávaní na Slovensku a je súčasťou celosvetovej siete 118 krajín JA Worldwide a súčasťou siete 40 európskych krajín JA Europe.

Študenti z Partizánskeho a ich firma s názvom EKOVERDE Foto: Mário Mano


Už zo samotného názvu EKOVERDE vyplýva, že pôjde o niečo ekologické

Nedokázali sa pozerať ako ľudia pri kúpe kávy či čaju z automatu narábajú s kelímkami, ktoré sú porozhadzované po chodníkoch a parkoch, a tak vymysleli niečo nové a prospešné nielen pre občanov Partizánskeho, ale aj občanov celého kraja či Slovenska. Ide o jednorazové, kompletne kompostovateľné, ekologické kelímky v ktorých sú zabudované semiačka rôznych rastlín a bylín ako je Rukola siatá, Pažitka pravá, Šalvia lekárska, Žerucha, Tymián, Valeriánka, Bazalka, ktoré po vysadení kelímka vyrastú. V kelímkoch sa predáva 100 % ovocná šťava, čaj alebo káva. Po vypití nápoja, keď aj niekto zahodí kelímok, do mesiaca sa rozloží a namiesto neho vyrastie daná rastlinka.

Študenti z Partizánskeho a ich firma s názvom EKOVERDE Foto: Mário Mano


Viac o nápade prezradila riaditeľka JA Firmy Ekoverde Mária Jakubíková

"Podnikateľská činnosť našej JA Firmy Ekoverde je zameraná na úpravu jednorazových, kompletne kompostovateľných, ekologických "coffee to go" kelímkov, vyrábaných z celulózy s vrstvou PLA plastu na kelímky, z ktorých našim zákazníkom vyrastie rastlina. Kelímky pretvárame a vkladáme do nich organické semienka rôznych druhov rastlín, vedľajšou činnosťou našej firmy je výroba nápojov pre zákazníkov rôznych vekových kategórií. Takto ich môžu spokojne vypiť v našich Ekoverde kelímkoch a následne ich hodiť do „Ekoverde“ koša, ktorý je pre naše kelímky určený. Kelímky z košov budú odvezené na rôzne miesta a vyrastú z nich rastliny. Rozhodnutie firmy pre uvedený predmet podnikania je z toho dôvodu, že ľudia na celom svete si jednoducho zvykli vypiť nápoj z umelého kelímku, a potom ho bez výčitiek hodiť do obyčajného koša. Väčšina z nás si to neuvedomuje, ale vytvárame neskutočné veľké množstvo odpadu.

A tak je hlavným cieľom našej firmy a poslaním produktu pokúsiť sa nahradiť umelé, neekologické, jednorázové kelímky našimi – rozložiteľnými, ktoré obohacujú prírodu o nové rastliny a nevytvárajú ďalší odpad."

Mário Mano (SOŠ Partizánske, odbor obchodná akadémia)

Stále usmievavý 17 ročný študent Strednej odbornej školy Partizánske odboru obchodná akadémia. Momentálne viceprezident financií JA Firmy Ekoverde. Rád spoznávam nové veci a zažívam nové dobrodružstvá. Od malička sa venujem futbalu a momentálne hrávam za mestský klub v Partizánskom. Môj cieľ je byť úspešný v rôznych smeroch preto sa snažím robiť viacero veci naraz pokiaľ mi to čas umožní.

Téma TASR