Študenti SOŠ Rakovice získavali skúsenosti na stážach v zahraničí

Ing. Zuzana Bučková, 7. júla 2015 10:28

Pobyt v partnerských školách študentov obohatil o nové skúsenosti z praxe, osvojili si nové zručnosti, precvičili sa v komunikácii v cudzom jazyku.

Rakovice 7. júla (SkolskyServis.sk) - Záver tohto školského roka bol v našej škole netypický tým, že 14 študentov absolvovalo súbežne v priebehu júna zahraničné stáže v Rakúsku a vo Fínsku v rámci mobilitného projektu Erasmus+.

Rakúsko - prehliadka kláštora v meste Melk Foto: SOŠ RakoviceGrüss Gott“ a pred každým jedlom „Mahlzeit

Takto sa zdravilo sedem študentiek SOŠ Rakovice na zahraničnej stáži v Rakúsku. Tradične 20 dňová stáž sa začala v partnerskej škole v Pyhre. Po zoznámení sa s rakúskymi spolužiakmi okamžite opadli prvé obavy z komunikácie v nemčine a angličtine. Ďalšie pobyty nasledovali v školách v Hohenlehen, Langenlois, Hollabrun a Gamming. Študentky vykonávali odborný výcvik v školách zameraných na živočíšnu a rastlinnú výrobu, záhradníctvo, lesníctvo a bioprodukciu v poľnohospodárstve. Okrem odborného výcviku rakúski partneri pripravili nesmierne zaujímavé zážitkové exkurzie a návštevy kultúrnych pamiatok, napríklad prehliadku vládnych budov Dolného Rakúska v jeho hlavnom meste St. Pölten, benediktínskeho opátstva v mestečku Melk, zážitkových záhrad blízko mesta Langenlois, ale i návštevu termálneho aquaparku.
Život v navštívených rakúskych školách bol veľmi akčný, dokonca i cez víkend sa naše študentky zapojili do organizovania školskej slávnosti s názvom „Der Heurige“ – ľudovej slávnosti, kde žiaci pripravujú a ponúkajú na predaj tradičné jedlá z bio potravín vyrábaných priamo v škole.

Hei sa zdravili študenti v Krajine tisícich jazier – Fínsku

Sedem študentov absolvovalo 14 dňovú stáž v partnerskej lesníckej škole v malebnom mestečku Ähtäri v strednom Fínsku.

Fínsko - prehliadka skleníkov Foto: SOŠ Rakovice


Študenti mali možnosť porovnať fínsky vzdelávací systém, kde sa kladie dôraz predovšetkým na prax, s našim slovenským. Fínsko je krajina s množstvom lesov a obyvatelia sa o prírodu príkladne starajú. Naši stážisti sa o tom presvedčili pri vysádzaní stromčekov alebo čistení lesa, keď mali možnosť motorovou pílou zrezať svoj vlastný strom . Bol to zážitok a nová skúsenosť, keďže pre väčšinu to bolo prvý krát v živote. Okrem týchto aktivít študenti pomáhali pri zbere a triedení rajčín, samozrejme v bio kvalite.
Okrem odborného výcviku fínski partneri pripravili exkurzie a návštevy kultúrnych pamiatok, aby zoznámili našich žiakov s prostredím a kultúrou krajiny. Študenti navštívili múzeum automobilov, módy, sakrálne pamiatky, miestnu ZOO. Miestna škola tiež ponúkala množstvo voľnočasových aktivít, napríklad člnkovanie, saunovanie, výborne vybavenú telocvičňu s fitness alebo počítačovú miestnosť.

Všetci študenti, ktorí sa zúčastnili zahraničných stáží prostredníctvom európskeho projektu Erasmus+ konštatovali, že pobyt v partnerských školách ich obohatil o nové skúsenosti z praxe, osvojili si nové zručnosti, precvičili sa v komunikácii v cudzom jazyku v zahraničí, získali nové zážitky a priateľov.Ing. Zuzana Bučková

Téma TASR