Študenti OA Prievidza sa stretli s dvomi mladými Afgáncami

Tomáš Čulák, 25. marca 2015 9:01

Rohullah a Reza sú utečenci

Foto: OA PrievidzaPrievidza 25. marca (SkolskyServis.sk) - V Obchodnej akadémii v Prievidzi sa uskutočnila ďalšia beseda v rámci projektu „smevškole“. Žiaci našej školy sa stretli s dvoma mladými Afgáncami - utečencami z Afganistanu. Rohullah má 23 rokov, skončil strednú školu a začal študovať angličtinu a na univerzite v Kábule. Kvôli problémom v krajine musel odísť. Teraz je na Slovensku a rád by si tu dokončil vzdelanie. Reza má 19 a vyučil sa za stolára. Doma mal svoju vlastnú dielňu.

Foto: OA Prievidza


Beseda, ktorá sa konala v spolupráci s Berkat n.o. a filmovým festivalom Jeden svet, prebiehala po anglicky, takže sme mali možnosť preskúšať si naše jazykové schopnosti. Začala krátkym príspevkom o našej zbierke pre afganské deti v rámci projektu „škola namiesto ulice“. Vypočuli sme si aj názory pracovníčok projektu Rafael, ktoré sa s prisťahovalectvom stretávajú takmer každý deň. Študentov však najviac zaujali odpovede Rohullaha a Rezu. Povedali ,prečo ušli z ich rodnej krajiny, či sú v kontakte so svojou rodinou, prečo sú práve na Slovensku, aké sú najväčšie rozdiely medzi životom v Afganistane a na Slovensku. Nebolo to však len o vážnych témach.

Foto: OA Prievidza


Počuli sme ich rodný jazyk – Reza nevie anglicky. Dozvedeli sme sa, čo robievali vo voľnom čase, aké slovenské jedlá im chutia, či sa im páčia slovenské dievčatá. Rohullah prezradil, že rád chodieva večer von a počúva opitých ľudí „rozprávať od srdca“, čo si myslia. :) Obidvaja boli veľmi sympatickí, otvorení každej otázke, a dokonca veľakrát zažartovali napriek tomu, že sa nachádzajú v ťažkej situácii, tisícky kilometrov od domova a rodiny.
Stretnúť ľudí s podobným osudom budeme mat opäť možnosť na festivale Jeden svet 2016.

Tomáš ČULÁK, žiak 3.A, Obchodná akadémia Prievidza

Téma TASR