SPŠ elektrotechnická zabodovala na svetovej úrovni

TASR, 29. septembra 2015 12:54

Prešovská elektrotechnická priemyslovka úspešne splnila podmienky grantovej výzvy a získala v prvom kole päť kusov Intel Galileo dosiek a v druhom kole dokonca desať týchto technických pomôcok.

SPŠE Prešov Foto: SPŠE PrešovPrešov 29. septembra (TASR) – Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove zaznamenala svetové prvenstvo. Ako jediná stredná škola uspela v celosvetovom grante Intel Galileo, ktorý je určený najmä pre vysoké školy a univerzity. Škola v spolupráci s občianskym združením Asociácia spoločností v IT priemysle (ASIT) sa zapojila do grantovej súťaže, ktorú vyhlasuje spoločnosť Intel. Tá poskytla pre univerzity a vysoké školy po celom svete 50.000 špeciálnych dosiek, vďaka ktorým môžu študenti vytvárať rôzne technické riešenia v oblasti robotiky.

Prešovská elektrotechnická priemyslovka úspešne splnila podmienky grantovej výzvy a získala v prvom kole päť kusov Intel Galileo dosiek a v druhom kole dokonca desať týchto technických pomôcok. Stala sa tak jedinou úspešnou strednou školou na svete, čo poukazuje na jej kvalitu vzdelávacieho procesu.

Ako informoval Slavomír Terezka zo združenia ASIT, prešovská elektrotechnická priemyslovka doteraz vychovala viac ako 6000 absolventov v elektrotechnických a príbuzných odboroch, ktorí sa úspešne uplatňujú vo všetkých sférach hospodárstva. Poskytuje vzdelanie v odboroch elektrotechnika, informačné a sieťové technológie a v odbore technické a informatické služby v elektrotechnike.

Študenti školy majú za sebou prvé hodiny práce s Intel Galileo doskami. S problematikou programovania Arduino, na báze ktorého špeciálne dosky fungujú, sa študenti stretávajú v treťom a štvrtom ročníku na hodinách výpočtovej technicky a programovania. Pomocou dosiek získavajú možnosť vytvárať nové technické riešenia v oblasti robotiky s modernými zariadeniami, ktoré sú kompatibilné s ostatnými zariadeniami Arduino. Príkladmi využitia na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Prešov je projekt “Riadenie výrobného procesu pomocou Intel Galileo” a „Robotické rameno“.

SPŠ elektrotechnická v Prešove podľa analytikov z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) bola v tomto roku v skupine stredných odborných škôl vyhlásená za TOP školu na Slovensku.


Téma TASR