Spomienky po 50 rokoch stále živé....

PaedDr.Helena Rusnáková, 13. augusta 2017 9:33

Patril k budovateľom Transibírskej magistrály....

Budovanie Transibírskej magistrály Foto: Archív F.Daniela


Nové Zámky 13. augusta (SkolskyServis.sk) - Transibírska magistrála je dráha spájajúca Moskvu s Vladivostokom, meria 9288 kilometrov Cesta vlakom z jedného konca na druhý trvá neuveriteľných šesť dní! Šesť dní vo vlaku. Pre mnohých je to veľká výzva alebo aj sen, ktorý čaká na splnenie.

Bajkalsko – amurská magistrála sa od Transsibírskej magistrály oddeľuje v meste Tajšet (Тайшет), vedie okolo severného pobrežia Bajkalu, odkiaľ smeruje cez takmer neobývanú centrálnu Sibír na východ k rieke Amur, konkrétne k veľkému prístavu Komsomoľsk na Amure. Odtiaľ sa trať stáča buď pozdĺž rieky Amur späť na juh k Vladivostoku, alebo možno pokračovať na východ k pobrežiu Tichého oceánu a mestu Sovetskaja Gavan. BAM vedie končinami centrálnej Sibíri, hustou tajgou aj vysokými horami, miestami, ktoré boli predtým takmer neobývané. Jej stavba trvala takmer dvadsať rokov.
František Daniel Foto: Archív F.Daniela

K tým, ktorí sa na tejto stavbe podieľali, patrí aj Ing.František Daniel, dnes už dôchodca, predseda novozámockého občianskeho združenia Za tromi mostami, ktorý sa s nami podelil o svoje spomienky a poskytol fotografie

„V auguste 2017 bude tomu 50 rokov že som odpracoval na Sibíri trojtýždňovú brigádu na výstavbe Bajkalsko-amurskej magistrále. Pätnásti študenti z VŠD Žilina sme sa zúčastnili výstavby zriaďovacieho nádražia na železničnej stanici Tajšet západne od Bajkalského jazera. Tajšet s počtom 35 tisíc obyvateľov je mesto na Sibíri, v Irkutskej oblasti Ruskej federácii. Je významným železničným uzlom, pretože sa tu pripája Bajkalsko-amurská magistrála na Transsibírsku magistráluOd 1. 8 do 22. 8 sme sa pridali k študentom Moskovského inštitútu inžinierov železničnej dopravy (107), ktorí s ďalšími študentmi z Maďarska (11), z Poľska (8), z Bulharska (1) a z NDR (19) tvorili Medzinárodný internacionálny budovateľský tábor. Odmena za trojtýždňovú brigádu bola nepeňažná - návšteva Bajkalského jazera, dvojdňový pobyt v Irkutsku, štvordňový pobyt v Moskve a štrnásťdňový pobyt na Kryme v rekreačnej destinácii Jevpatória.“ povedal nám pán Daniel.
Budovanie Transibírskej magistrály Foto: Archív F.Daniela

Z uvedenej aktivity má množstvo obrázkov, ktoré spolu so svojimi spomienkami odprezentuje na besede s čitateľmi Knižnice Antona Bernoláka v Nových Zámkoch dňa 17.augusta o 17ej hodine.

Foto: Archív F.Daniela


Helena Rusnáková
Foto: archív F.Daniela

PaedDr.Helena Rusnáková (OA Šurany)

Stredoškolská učiteľka predmetov nemecký jazyk a dejepis.

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac